Článek
Úřady se Šrytrovi již dříve omluvily a dobrovolně vyplatily přes 860 tisíc korun. Muž zproštěný obžaloby ale požaduje vyšší náhradu a také peníze, jež vydal za právní služby.
Závěrečný návrh Šrytrova právního zástupce v rámci žaloby směřované vůči ministerstvu spravedlnosti zazněl ve středu před Obvodním soudem pro Prahu 2. Šrytr se jednání neúčastnil.
Požadovaná částka se skládá z nemajetkové újmy, kterou vyčíslil na více než 770 tisíc, 890 tisíc odškodného za trestní stíhání a přes 540 tisíc za čas strávený ve vazbě.
PRAVOMOCNÉ ROZHODNUTÍ |
Vražda bosse Běly bez pachatele, Šrytr chce žalovat stát i svědky |
Šrytra a spoluobviněného Jána Kaca zprostil obžaloby Krajský soud v Praze v září 2017, rozsudek se stal pravomocným v prosinci téhož roku, protože se státní zastupitelství vzdalo práva na odvolání. Podle soudu se neprokázalo, že by obžalovaní skutek spáchali. Oba rovněž vinu dlouhodobě odmítali.
„Bez nezákonného postupu policie a dvou lživých svědectví by k trestnímu stíhání nedošlo a klient by nebyl vzat do vazby,“ řekl advokát u obvodního soudu.
Někdejší bodyguard kontroverzních podnikatelů, jako byl v roce 2006 zavražděný František Mrázek nebo dříve odsouzený Tomáš Pitr, strávil kvůli Bělově kauze patnáct měsíců ve vazbě. Samotné trestní stíhání trvalo 21 měsíců. O jeho nynějším nároku by měl soud rozhodnout ještě v červnu.
KORUNNÍ SVĚDKYNĚ U SOUDU OTOČILA |
Státní zástupkyně navrhla zproštění Šrytra |
Ministerstvo zatím Šrytrovi vyplatilo náhradu za vazbu 360 tisíc, za trestní stíhání 105 tisíc a za ušlý zisk 401 tisíc korun.
Svědkyně u soudu otočila
Podle kriminalistů Bělu zastřelila samopalem pětice maskovaných mužů v noci 14. dubna 1996 před jeho domem v Úvalech u Prahy. Policie obvinila z účasti na vraždě Šrytra s Kacem v březnu 2016, jen tři týdny před promlčením činu. Oběma hrozilo po podání obžaloby k soudu až 15 let vězení, případně výjimečný trest.
Případ vyšetřovali policisté z týmu Tempus, který se zabývá nevyjasněnými trestnými činy. Zlom podle nich měla přinést výpověď jedné ze svědkyň z místa činu, která obviněné tehdy údajně viděla. Jenže později u soudu dotyčná svou výpověď změnila, přičemž Šrytra jako pachatele neoznačila.
BĚLA A PŘÍPAD PŘEPADENÉ POŠTY |
Důkazy o vraždě policisty prý míří na šéfa podsvětí |
Postup policistů z týmu Tempus při vyšetřování prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jedním z úkolů bylo zjistit, zda kriminalisté ovlivňovali korunní svědkyni, jak se dříve spekulovalo. Inspekce loni v lednu případ odložila s tím, že se nepodařilo zjistit podezření z trestného činu a věc nebylo možné vyřídit jiným způsobem.