Článek
Ze stejného důvodu zablokoval soud WhatsApp už loni v prosinci a letos v květnu. [celá zpráva]
Hlavní problém je v tom, že zástupci Facebooku odmítli brazilským vyšetřovatelům zpřístupnit svá data, jež by pomohla s vyšetřováním trestní kauzy. Případem se zabývají soudy již více než půl roku, a protože zástupci zmiňované sociální sítě své stanovisko nezměnili, Barbosa nechala WhatsApp tento týden zablokovat na neomezeně dlouhou dobu.
V rozsudku se přitom pozastavovala nad tím, jak Facebook pohrdá brazilskými zákony a zároveň i soudy.
Sluší se nicméně podotknout, že blokace stejně jako v minulých případech trvala pouze pár hodin. Následně ji soud vyšší instance, konkrétně soudce Ricardo Lewandowski, zrušil jako neoprávněnou.
„Historie se opakuje. Stejně jako v předchozích případech jsou milióny lidí odříznuty od přátel a blízkých,“ okomentoval nařízení soudkyně o zablokování služby šéf společnosti WhatsApp Jan Koum.
100 miliónů uživatelů
WhatsApp se v Brazílii těší nebývalé popularitě. Podle dřívějšího prohlášení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga službu používá přes 100 miliónů obyvatel, tedy polovina tamní populace. Ti už v minulosti reagovali podle serveru Quartz na opakované zablokování služby prakticky okamžitě – začali používat konkurenční mobilní aplikace, které také nabízejí posílání zpráv na chytrých telefonech a tabletech zadarmo.
Například tvůrci aplikace Telegram uvedli, že během druhé blokace jim přibyl více než milión uživatelů. Mimochodem už v prosinci, kdy byl WhatsApp také na příkaz soudu zablokován, jim mělo přibýt šest miliónů uživatelů.
Boj o soukromí uživatelů
Boje mezi vyšetřovateli na jedné straně a americkými podniky na druhé jsou v poslední době stále častější. Internetoví a technologičtí giganti nechtějí prozrazovat data svých uživatelů. Bojí se, že by se vyšetřovatelé dostali také k datům, na která nemají s ohledem na ochranu soukromí právo. Podobně argumentují i zástupci Facebooku v Brazílii.
Vyšetřovatelé naopak poukazují na to, že podobná data velmi často souvisejí s vážnými trestnými činy, případně klidně i zájmy národní bezpečnosti. K jejich zpřístupnění se nezdráhají využít ani soudy.
Debatu o střetu těchto dvou protipólů – právu na soukromí a ochraně zájmů národní bezpečnosti – rozvířil už před několika měsíci spor mezi americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a společností Apple o zpřístupnění dat z iPhonu teroristy ze San Bernardina. [celá zpráva]
I přes všechny zákazy a odliv uživatelů zůstává služba společnosti Facebook v Brazílii nejpopulárnější. Používá ji 96,2 % uživatelů chytrých telefonů, pro srovnání například klasické SMS zprávy posílá jen 77,7 % uživatelů.