Článek
Ministerstvo požadovalo od Applu, aby Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytl program, který umožní odblokovat telefon iPhone 5C, jejž vlastnil Syed Farook. Ten spolu s manželkou v San Bernardinu postříleli 14 lidí a dalších 22 zranili. Následně v přestřelce s policií zahynuli.
FBI zkoumá možnou komunikaci Farooka a jeho manželky Tashfeen Malikové s teroristickou organizací Islámský stát. Inkriminovaný telefon by prý mohl obsahovat důkazy.
Vláda „se úspěšně dostala k údajům ve Farookově iPhonu, a tak už není pomoc Apple potřebná”, praví se v dokumentech zaslaných k soudu.
Společnost Apple se k novému vývoji v případu zatím nevyjádřila. Dříve varovala před vytvářením „zadních vrátek” k obsahu mobilů zneužitelných zločinci a vládami.
Apple pomoc odmítal
Dříve ministerstvo požádalo o odročení soudního jednání, protože se úřady chystaly vyzkoušet novou metodu, od níž si slibovaly průnik k obsahu telefonu i bez pomoci výrobce. Ministerstvo si nicméně ponechalo prostor pro případnou soudní bitvu s výrobcem. Úřady v této při podporovali pozůstalí po obětech útoku v San Bernardinu.
Apple požadavky úřadů odmítal, protože by mohly vytvořit nebezpečný precedent, ospravedlňující v budoucnu další požadavky úřadů na přístup k osobním údajům dalších občanů z nejrůznějších důvodů. V tomto sporu se za Apple postavili bezpečnostní experti, ochránci práva na soukromí a další přední technologické firmy jako Google, Facebook či Microsoft.
Pomohli Izraelci?
Jak uvedl server BBC, firmou, která FBI s dekódováním pomohla, je pravděpodobně společnost Cellebrite se sídlem v Izraeli. Firma britské stanici potvrdila, že s americkými vyšetřovateli spolupracuje, ale více nesdělila.
Na svých internetových stránkách nicméně Cellebrite prohlašuje, že jeden z jejich nástrojů umí dekódovat a extrahovat data z iPhonu 5C.