Článek
„Největším nepřítelem svobody je šťastný otrok. Na protest proti zákonu Sopa, proti Wall Street, nenasytným bankéřům, nezodpovědným vůdcům, kteří trpí hladovějící svět pro své vlastní sobecké potřeby, vypneme 31. března internet,“ uvedli ve výzvě hackeři.
Místo planých výhrůžek tentokrát přidávají i návod, jak celosvětovou počítačovou síť ochromit. „Je třeba udělat jedinou věc, aby bylo možné vypnout internet. Shodit 13 kořenových DNS serverů,“ konstatovali. Zároveň přidali přesné adresy zmiňovaných serverů, aby se k útoku mohlo připojit co nejvíce lidí. Na DNS serverech je uložena databáze, která slouží k překládání webových adres na IP adresy fyzických počítačů.
Informace o útoku zveřejnili hackeři na službě Pastebin, i proto berou někteří bezpečnostní experti hrozbu vážně. Už dříve totiž službu využili k plánování akcí, také na ní zveřejnili ukradené přihlašovací údaje k celkem 78 e-mailovým schránkám syrského prezidentského úřadu. [celá zpráva]
K útoku chtějí hackeři údajně využít techniku DDoS (Distributed Denial of Service), stejně jako tomu bylo v minulosti. Tisíce počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná. Vzhledem k velikosti DNS systému by se ale útoku musely účastnit statisíce nebo dokonce milióny počítačů.
Internet se hackeři snažili vypnout už několikrát
„Znefunkčnění všech root serverů by znamenalo výpadek DNS a tím i de facto vypnutí internetu. Tak jako u všech zpráv tohoto druhu je pochopitelně těžké určit, jak moc vážně se tím mají bezpečnostní týmy zabývat. O neuchopitelnosti Anonymous již bylo napsáno mnoho. Každopádně se tomuto možnému útoku věnovala některá poměrně čtená média a zdá se, že i DNS operátoři berou hrozbu částečně vážně,“ uvedl Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní doménu.
Podle něj ale není výpadek internetu příliš pravděpodobný. „Shodit DNS systém je mnohem větší oříšek, než útočit na webové servery. Mimochodem, v minulosti již několik masivních útoků na root servery proběhlo a zatím se nikomu nepodařilo shodit všech 13. Navíc tento útok by byl poněkud v rozporu s jejich dosavadní snahou o svobodný internet,“ dodal.
Podle dalších bezpečnostních expertů je plánovaný útok výmyslem pubescentů, stejně jako tomu bylo na konci ledna. Tehdy svět obletěly zprávy o tom, že hackeři chtějí zaútočit na Facebook. Nakonec ale místo sociální sítě čelil hackerským útokům web slovenské vlády. [celá zpráva]
Ideologických útoků bude přibývat
Podle bezpečnostních expertů jsou útoky hackerů z hnutí Anonymous jen prvním náznakem toho, co nás čeká. Podobné ideologické útoky se totiž budou rozmáhat stále častěji. Takzvaný hacktivismus, tedy aktivita hackerů v on-line světě, se bude týkat stále častěji firem i státních organizací.
„Víc než dříve budou tyto akce mířit proti politikům, soudům, policejním složkám, ale i vrcholným manažerům. V roce 2012 dojde také k ukázkovým akcím v oblasti kybernetické války. Hlavním cílem zatím bude spíše testovat možnosti těchto útoků. Až dosud vlády vyspělých zemí chránily především své vládní a vojenské sítě. Nyní bude třeba uvědomit si i míru škod, které mohou způsobit akce proti další kritické infrastruktuře, zejména proti rozvodným sítím,“ konstatovala mluvčí české pobočky antivirové společnosti McAfee Alžběta Hanibalová.
Hnutí Anonymous
Anonymous je mezinárodní skupina hackerů bez pevné organizační struktury. Aktivisté se většinou zapojují do ad hoc "operací" různého druhu. Známá je především díky útokům na firmy, které vypověděly spolupráci kontroverznímu portálu WikiLeaks. Mezi terči hackerů byla například firma MasterCard.
Ideologicky motivovaný útok zaznamenala antivirová společnost Eset například po prosincových parlamentních volbách v Rusku. Cílem hackerské aktivity se stala webová stránka Superjedi.ru, kde si v diskusním fóru lidé vyměňovali názory na politickou situaci v zemi, připomněl server Softpedia.