Článek
Útok na stránky www.vlada.sk odstartoval po 18. hodině. Od té doby se web potýká s občasnými výpadky. Kromě webu slovenské vlády plánovali hackeři podle serveru Čas.sk také útok na server ministerstva hospodářství www.economy.gov.sk, ten se ale nakonec neuskutečnil.
Útok na vládní web se odehrál ve stejné režii jako ve čtvrtek, kdy hackeři napadli stránky Vlády České republiky a Ochranného svazu autorského (OSA). Ve všech výše uvedených případech byla využita technika DDoS (Distributed Denial of Service), tedy cílené přetížení serveru.
Hackerům vadí dohoda ACTA
S problémy, jaké nyní mají bezpečnostní experti slovenské vlády, se už v pátek potýkali také odborníci v Mexiku. Hackeři tam totiž napadli tři vládní servery. Svůj útok označili jako protest proti dohodě ACTA, která má omezit krádeže autorských práv a ochranných známek.
Podle zástupců hnutí Anonymous totiž legislativní schválení této dohody povede k cenzuře internetu. Stejného mínění je také zástupce České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.
„ACTA symbolizuje vše, proti čemu Pirátské strany celosvětově bojují. Politiku prováděnou v zákulisí, upřednostňování korporátních zájmů před lidskými právy, politiku, která se neopírá o fakta, nýbrž o tlak vlivné lobby. Výzvy typu udržení síťové neutrality, která je klíčová pro rozvoj internetu do budoucna, současní mocní neřeší. Místo toho dělají z kopírování jedniček a nul problém globálního rozsahu,“ konstatoval Ferjenčík.
Co je DDoS
Útok DDoS (Distributed Denial of Service) má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server.
Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.