Článek
Zákaz provozu se týká dvou nejnovějších verzí Boeingu 737 MAX-8 a MAX-9. Obě mají stejnou avioniku. „EASA se rozhodla zrušit všechny lety těchto dvou modelů,“ uvedl úřad podle agentury Reuters.
V nových verzích je instalován nový systém, který má zabránit pádu po ztrátě vztlaku. Boeing ovšem o této změně v manuálu neinformoval. Panuje podezření, že právě tento systém přispěl k loňské nehodě téhož typu v Indonésii.
Český Úřad pro civilní letectví uvedl ještě před oznámením EASA, že se bude řídit pokyny Evropské agentury pro bezpečnost letectví.
V úterý odpoledne zakázaly nad svým vzdušných prostorem letadla typu Boeing 737 MAX Německo a Irsko. Ještě dříve vzlety a přistání letadel tohoto typu, která spadla dvakrát za půl roku, kvůli bezpečnosti zakázaly Velká Británie, Čína, Austrálie, Singapur, Argentina a Etiopie. Létat s tímto modelem také přestala řada aerolinek.
Obavy o bezpečnost vyvolala nedělní havárie Boeingu 737 MAX Ethiopian Airlines. Šlo o druhé zřícení tohoto modelu letadla za půl roku.
Letoun Boeing 737 MAX je nový, v provozu je od roku 2017.
Pro americkou společnost Boeing je vlna zákazů velká rána. Británie je třetím největším leteckým trhem světa.
Výrobce v úterý uvedl, že za poslední měsíce dodal aerolinkám 95 letadel, z toho je asi poloviny model 737 MAX.
Rozhodnutím EASA se bude řídit i společnost Smartwings, která tento typ využívá. „Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadel Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností. Opatření se týká sedmi letadel tohoto typu,“ uvedla mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková a omluvila se cestujícím za případná zpoždění nebo zrušení letů.
ČSA, které také patří do skupiny Smartwings Group, ve flotile letadla typu Boeing nemají, řekl Novinkám mluvčí Daniel Šabík.
Akcie Boeingu v úterý na burze v New Yorku klesly o 11 procent.