Hlavní obsah

Další aerolinky vyřazují boeingy, firma slibuje nápravu

Aktualizováno

Velká Británie zakázala nad svým územím provoz strojů Boeing 737 MAX 8. Následuje tak Čínu, Singapur, Malajsii a Austrálii. Rozhodnutí leteckých úřadů je reakcí na nedělní nehodu letadla tohoto typu v Etiopii. Ke dočasnému vyřazení strojů z provozu se rozhodly také letecké společnosti Brazílie, Mexika, Singapuru či Indie.

Foto: Amr Dalsh, Reuters

Archivní záběr Boeingu 737-800 aerolinek Ethiopian Airlines

Článek

Americký letecký úřad (FAA) v pondělí vydal dobrozdání pro letoun, který se za poslední půlrok zřítil dvakrát. FAA zároveň vyzval firmu, aby do dubna vylepšila systém letového řízení stroje.

Boeing přislíbil, že urychleně dokončí práce na zlepšení softwaru ovládání této verze svého nejprodávanějšího stroje.

K aerolinkám Číny, Indonésie či Etiopie se během posledních hodin přidaly mimo jiné letecké společnosti Gol z Brazílie, Aeroméxico, Aerolinias Argentinas, singapurská SilkAir či indická Jet Airways. Všechny společnosti oznámily, že z bezpečnostních důvodů nebudou zmíněné stroje dočasně používat.

Vietnam nebude do vysvětlení příčin havárie udělovat tomuto leteounu licence.

Po zaujetí podobně rázného postoje v USA vyzývají FAA někteří američtí zákonodárci. Úřad však stroje označil za „vhodné pro letecký provoz” a vyzval jejich výrobce k urychlenému dokončení změn řídícího systému.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři prohledávají trosky zříceného etiopského letadla a odnášejí obětiVideo: Reuters

Společnost v pondělním prohlášení uvedla, že již několik měsíců vyvíjí „vylepšení softwaru letové kontroly”, díky kterému by měl být „bezpečný letoun ještě bezpečnější”. Změny by podle firmy měly být připraveny do provozu v nejbližších týdnech.

Obavy okolo zmíněného boeingu se začaly šířit po nedělní havárii letounu společnosti Ethiopian Airlines, který spadl na cestě z etiopské metropole Adis Abeby do keňského hlavního města Nairobi. Zahynulo všech 157 lidí na palubě. Podle svědků se za letadlem před pádem táhla kouřová stopa a vydávalo zvláštní zvuky.

V říjnu se tentýž model boeingu zřítil krátce po startu v Jakartě, kde zemřelo všech 189 lidí na palubě. Experti upozorňují, že než budou známy přesné příčiny havárií, nelze je dávat do souvislosti. Pátrací týmy v Etiopii objevily v pondělí obě černé skříňky, které budou prozkoumány.

Výběr článků

Načítám