Článek
„Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 procenta. Vliv na to měl i růst cen zeleniny, kdy například u brambor šlo o téměř 10 procent,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
„Cena kilogramu brambor byla nejvyšší od června 2013. Meziročně ceny zeleniny vzrostly o 24,2 procenta,“ dodala.
🇨🇿| Po lednovém skoku pokračoval růst #inflace i v únoru. Tentokrát se díky růstu cen potravin a sezónně dražší rekreaci dostala už na 2,7 %. Inflace se tak vzdálila cíli #ČNB, nicméně stále zůstává v jejím tolerančním pásmu.
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) 11. März 2019
Petr Dufek 👉 https://t.co/eifBYO3m4S pic.twitter.com/2Cf99nKZGo
Brambory zdražily o 67 procent
Ceny brambor oproti loňskému únoru vzrostly o 67,2 procenta. V lednu přitom meziroční nárůst činil 55,9 procenta. Naopak ceny vajec oproti loňskému únoru klesly o 14,7 procenta. Meziroční zlevnění však bylo v lednu o 7,7 procentního bodu menší.
Elektřina za rok zdražila o 8,9 procenta. Lihoviny byly v únoru o 4,5 procenta dražší než před rokem a cena piva za rok vzrostla o 2,5 procenta.
Inflace ještě půjde nahoru
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela zrychlování inflace není u konce. „Inflace by měla ještě růst, když její vrchol očekáváme v březnu a dubnu, kdy by se měla vyšplhat až ke 2,9 procenta,” uvedl.
„Zrychlení očekáváme u cen potravin a konec zlevňování by měl nastat i na benzínových pumpách. V dalším průběhu roku by ale inflace měla velmi pozvolně zpomalovat směrem ke dvěma procentům,” dodal.
Silná inflace je podle Zeisela signálem pro ČNB, aby zvyšovala úrokové sazby.