Článek
„Indikátory z trhu práce svědčí o jeho pokračujícím přehřívání. Zaměstnanost v prostředí silné poptávky po práci dále výrazně rostla a překonala prognózu,” stojí v záznamu z jednání, který ČNB zveřejnila na svém webu. Dodává, že růst mezd v prvním čtvrtletí podle očekávání dále zrychlil.
Podle statistiků inflace v Česku v červnu stoupla na 2,6 procenta a ceny tak rostly nejrychleji od loňského listopadu. [celá zpráva]
Poslední vývoj zahraničních výrobních cen, v němž se projevuje růst cen komodit, hodnotili členové rady jako riziko pro inflaci v krátkém období. Na druhou stranu podle nich globální nejistoty spojené s rizikem eskalace obchodních válek a dopady brexitu mohou způsobit, že v delším horizontu bude zahraničí působit naopak protiinflačně.
Oslabování koruny může pokračovat
Oslabení koruny souvisí podle vyjádření členů rady s odlivem kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do dolarových aktiv z důvodu nárůstu globálních nejistot. Tento jev může přetrvávat delší dobu. Na druhou stranu v režimu volně plovoucího kurzu jsou podle nich výkyvy v řádu několika procent běžné. Současné oslabení kurzu koruny ve druhém čtvrtletí považují členové bankovní rady za spíše mírné.
Kurz koruny vůči euru se v pátek pohybuje okolo 25,90 Kč/EUR, minulý týden bylo euro i za více než 26 korun. Ekonomové ještě na jaře s oslabováním koruny nepočítali a kurz odhadovali spíše kolem 25 korun za euro. [celá zpráva]
ČNB na jednání koncem minulého měsíce rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Pro zvýšení hlasovalo všech šest přítomných členů bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka. Na jednání podle záznamu chyběl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.