Hlavní obsah

EET pro řemeslníky, taxikáře či zemědělce se kvůli verdiktu ÚS odkládá

Ústavní soud (ÚS) v pátek zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET). Ta měla příští rok začít platit například pro taxikáře, řemeslníky nebo zemědělce.

Foto: Novinky

Elektronická evidence tržeb (EET)

Článek

Třetí a čtvrtá vlna není podle nálezu sama o sobě protiústavní, ale může začít platit až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení. Jako celek zákon u ÚS obstál a dál platí. [celá zpráva]

Třetí vlna se měla od března 2018 týkat třeba dopravních služeb, stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit také vybraní řemeslníci.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od letošního března je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a v maloobchodu.

Původní plán zavádění elektronické evidence tržeb
Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti

Zákon jako takový soud nezrušil. Podle většiny soudců sleduje elektronická evidence tržeb (EET) legitimní cíl – účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí.

Napište ten zákon pořádně, vzkázal ÚS

U třetí a čtvrté vlny je však podle ÚS nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. „Rčení, že při kácení lesa létají třísky, pro regulační opatření v právním státě nemá místo,” řekl při odůvodnění soudce Josef Fiala.

Případné výjimky z EET je nutné upravit zákonem, nikoliv jen cestou vládního nařízení. Proto soud zrušil sérii zmocňovacích ustanovení, díky kterým vláda mohla některé tržby vyloučit z EET úplně, případně je převést do zjednodušeného režimu. Jen do konce příštího roku zůstane v platnosti už vydané nařízení, které vyřadilo z EET prodej vánočních kaprů a tržby těžce zrakově postižených.

„Buď musí to, na koho nedopadne evidence tržeb, stanovit přímo zákonodárce, anebo musí stanovit pro vládu taková kritéria, aby byla předem seznatelná,” uvedl předseda ÚS Pavel Rychetský.

Návrh na zrušení zákona nebo některých jeho součástí podala ještě v minulém volebním období skupina pravicových poslanců. Uspěli například s návrhem na zrušení ustanovení, jež dopadala na bezhotovostní platby a činnosti internetových obchodů. Tržby z bezhotovostních převodů jsou podle ÚS dobře dohledatelné a není dostatečně silný zájem státu na jejich plošné evidenci prostřednictvím EET. Stát má dost možností, jak informace o bezhotovostních platbách získat jinak. Sporná úprava bezhotovostních plateb zůstane účinná jen do konce února 2018. [celá zpráva]

Výběr článků

Načítám