Článek
Některé části soud zrušil k 28. únoru příštího roku, některé k 31. prosinci příštího roku.
Nařízení vlády o vyloučení některých plateb z EET zůstane v platnosti jen do konce příštího roku. Dvě ze zrušených ustanovení zákona o EET, která podle navrhovatelů komplikovala evidenci u bezhotovostních plateb a internetových obchodů, budou platit do února.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Návrh podala skupina pravicových poslanců. Chtěli buď zrušit zákon jako celek, případně zrušit některé paragrafy.
Návrh pro poslance sepsal advokát Zdeněk Koudelka. Poslanci upozornili, že vládní většina prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Podle ÚS bylo ukončení rozpravy při schvalování EET v rozporu s jednacím řádem. Opozice ale měla prostor uplatnit své názory. Důvod pro zrušení zákona jako celku to není.
Schillerová: Rozhodnutí není znepokojivé
„Vítám to, že Ústavní soud nezrušil zákon jako celek a potvrdil ho jako legitimní nástroj k ověřování daňových povinností,“ uvedla k rozhodnutí soudu ministryně financí Alena Schillerová a dodala, že podle ní rozhodnutí není nijak znepokojivé.
Rozhodnutí podle ní koresponduje s připravovanou novelou, kterou by Schillerová ráda předložila na vládu do dvou měsíců. V té by měl být třeba návrh na zrušení povinnosti EET u e-shopů nebo úpravy při zavádění třetí a čtvrté fáze EET.
Bezhotovostní platby jsou dohledatelné
„Účelem zákona je lepší dohledatelnost hotovostních i jim podobných plateb. Uvedené však neplatí pro platby uskutečněné bezhotovostním převodem. Tyto tržby jsou poměrně dobře dohledatelné a není tedy dostatečně silný a legitimní zájem státu na jejich plošné evidenci,“ konstatovalo plénum ÚS se soudcem zpravodajem Josefem Fialou.
Soudci se rozhodli také zrušit povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo poplatníka DIČ. „To v případě, že jde o fyzickou osobu, obsahuje jeho daňové číslo. Z něho lze totiž zjistit stáří poplatníka nebo datum jeho narození. Takové řešení není dostatečně šetrné k právu na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním osobních údajů,“ vysvětlil Fiala.
ÚS zrušil také tři ustanovení, která vládu zmocňují k vydání nařízení, jimiž lze některé tržby evidovat ve zjednodušeném režimu, některé vyloučit úplně a také rozšířit seznam dočasně vyloučených tržeb. Typickým příkladem je například předvánoční prodej kaprů.
Další etapy EET čeká odklad
„ÚS dospěl k závěru o nezbytnosti zrušení „náběhu“ zbývajících etap EET. Toto bylo přijato bez všeobecného zvážení všech možných dopadů na zbývající část povinných subjektů. ÚS respektuje skutečnosti, že zákonodárce nemůže dohlédnout všude a předvídat vše, nicméně musí při zavádění jakékoli plošné regulace zvážit předem její dopady z hlediska povinných osob, času a způsobu. Rčení, že při kácení lesa létají třísky, pro regulační opatření v právním státě nemá místo,“ zdůraznili soudci.
Podle nálezu je potřeba, aby bylo jasné, kdo vlastně bude do EET zahrnut. „Jedním ze znaků právního státu je i předvídatelnost a právní jistota. Bylo by v rozporu se zásadami demokratického právního státu uložit poplatníkům povinnost vynaložit určité finanční prostředky a úsilí ke splnění zákonné povinnosti, která by pro ně byla vzápětí zrušena, ať již na základě vyhodnocení dopadů regulace, nebo po závěru o zbytečném zatížení poplatníků,“ vysvětlili soudci, proč zrušili další rozšíření.
„Bude nyní na zvážení zákonodárce, jaký další postup pro dvě předpokládané fáze zavádění EET zvolí a jak přímo v zákoně vymezí skupiny osob z této povinnosti vyňatých, popřípadě povinných vést jen zjednodušenou evidenci,“ dodal Fiala s tím, že ke zrušení nových fází EET dojde na konci února příštího roku. Čas na nápravu u zbývajících zrušených ustanovení soud stanovil na konec příštího roku.