Článek
„Česká republika tento teroristický útok důrazně odsuzuje,“ napsal prezident Miloš Zeman v kondolenci adresované generální guvernérce Nového Zélandu Patse Reddyové.
S kondolencemi se přidali i premiér Andrej Babiš či vicepremiér Jan Hamáček.
Také Tomio Okamura, předseda protiislámsky a antiimigračně laděného hnutí SPD, napsal, že masakr jednoznačně odsuzuje. Zbytek jeho prohlášení se ale nese spíše v protimuslimském duchu.
„Akce bohužel vyvolává reakci,” napsal Okamura s tím, že podle něj tento útok i útoky muslimů „jsou důkazem toho, že sen ‚elit‘ o multikulturní společnosti je nebezpečný a vražedný“.
„Nesnášenlivost i ve volebních kampaních“
Zatímco u politiků převládají slova soustrasti a zděšení, internetové diskuse zavalila vlna nenávisti. „Nebyli to teroristé, ale hrdinové,“ napsal třeba jeden z autorů k chladnokrevné vraždě desítek lidí.
Podle psychologa Jana Kulhánka z organizace Psychoterapie Anděl nepředstavují lidé, kteří se nenávistně vyjadřují na internetu, nutně nebezpečí.
„Část naší společnosti je xenofobní, nesnášenlivá a na sociálních sítích se chová provokativně a agresivně. Spíš je to ale věc společenské kultury než potenciálního nebezpečí. Kdybychom s těmi lidmi mluvili osobně, většina z nich by se takto nepřijatelně nevyjadřovala,“ řekl Právu Kulhánek.
„Nebezpečná je spíš atmosféra, která tu řadu let podporovala nesnášenlivost vůči cizincům obecně, na které byly postavené například i předvolební kampaně,“ míní psycholog.
Policie nicméně varovala, že bude tyto projevy sledovat a že nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti.