Článek
„Výbor hnutí ANO je přesvědčen, že nynější kauza Čapí hnízdo je politicky motivovaná a má zásadně ovlivnit nadcházející parlamentní volby. Proto výbor hnutí ANO nevidí důvod pro vydání předsedy Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání," citoval Brabec z usnesení. Jednání se zúčastnila dvacítka lidí z širšího vedení strany.
„Rovněž jsme se zabývali otázkou morálního kodexu a případného konfliktu s možnou kandidaturou a konstatovali jsme, že kandidatura obou pánů není v rozporu s morálním kodexem hnutí, protože ten se zabývá pouze případem, kdy proti reprezentantovi hnutí je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce,” dodal místopředseda hnutí.
Jím zmíněný morální kodex přitom hnutí letos v březnu výrazně změkčilo. Změnilo v něm bod X, který v původním znění nakazoval členům hnutí opustit veškeré funkce v případě, že čelí trestnímu stíhání. Podle dřívějšího vyjádření ANO bylo původní znění dokumentu až příliš tvrdé.
Závazné hlasování? O tom rozhodne klub, říká Brabec
Brabec nepředpokládá, že poslanci budou mít hlasování závazné. „Další debata bude pokračovat v úterý na poslaneckém klubu, který potom určitě také zaujme nějaký postoj. Předpokládáme, že tam nebude žádné závazné hlasování, ale to všechno uvidíme,” řekl Brabec. Někteří členové vedení řekli novinářům, že Babiše a Faltýnka ve Sněmovně podpoří. Dolní komora bude o vydání jednat zřejmě 6. září.
První místopředseda Sněmovny Radek Vondráček je rozhodnutý hlasovat proti vydání. „Všechno, co jsem si o té kauze dokázal zjistit, mě vede k tomu, že budu proti vydání našich poslanců. Mám k tomu silné důvody,” řekl. Proti vydání bude také Brabec.
První místopředseda Sněmovny Radek Vondráček je rozhodnutý hlasovat proti vydání. „Všechno, co jsem si o té kauze dokázal zjistit, mě vede k tomu, že budu proti vydání našich poslanců. Mám k tomu silné důvody,” řekl. Proti vydání bude také Brabec.
Předsedkyně Asociace krajů České republiky Jan Vildumetzová přečetla novinářům stručné stanovisko, podle nějž všech pět hejtmanů ANO stojí za Babišem a Faltýnkem. „Vyjadřujeme jim plnou podporu a jsme přesvědčeni, že je za tím očividná snaha před důležitými volbami, ve kterých jde o všechno, poškodit pana Babiše a celé hnutí ANO,” prohlásili hejtmani.
Vydání poslanců ve středu doporučil sněmovní výbor
Vydání obou politiků k trestnímu stíhání ve středu doporučil poslancům mandátový a imunitní výbor Sněmovny. [celá zpráva] Babiš a Faltýnek vyšetřování označují za účelovou snahu poškodit ANO před volbami.
Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Pokud oba politici obhájí v říjnových volbách své mandáty, bude muset o jejich vydání rozhodnout Sněmovna znovu.
Kauza Čapí hnízdo
Práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru u Benešova na konferenční centrum začaly v roce 2006. Majitelem se stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi. Postupem času přešla pod akciovou společnost Farma Čapí hnízdo s anonymními majiteli. Tato firma po zákazu anonymních akcií v roce 2014 zanikla a Čapí hnízdo přešlo zpět pod Imobu, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.
Dotaci ve výši 50 milionů korun projekt získal v srpnu 2008. Dokončen a otevřen byl o dva roky později, už v té době byl v médiích spojován s Babišem, který však vlastnictví odmítal. Týdeník Ekonom tehdy uvedl, že firma při žádosti o dotaci byla brána jako malý podnik a v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.
V roce 2011 bylo při jednom z auditů zjištěno, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dřív, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 však byla většina odpuštěna, firma zaplatila 37 000 korun plus penále.
Babiš rok poté v Reflexu uvedl, že s Čapím hnízdem nemá nic společného a neví, komu patří. Společnosti prý půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu. Jen rok nato uvedl, že skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou farmu“ Čapí hnízdo.
V roce 2015 policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo. Babiš už předtím řekl, že si není vědom žádného pochybení. Věcí se začal zabývat Evropský úřad proti podvodům (OLAF) a stala se i hlavním tématem pro mimořádnou schůzi Sněmovny. Na ní Babiš původně majitele firmy sdělit odmítl, posléze však řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Sněmovna pak na návrh ČSSD mimořádnou schůzi přerušila do doby, než OLAF zveřejní výsledky svého vyšetřování.
Kauza přispěla ke konci Babiše na postu ministra financí. Ve funkci ho 24. května 2017 vystřídal člen ANO Ivan Pilný.
altýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví.