Článek
„Bohužel tento zásadní projev, ač to bylo oznámeno divákům, nebyl Českou televizí vysílán živě,” pohoršil se Ovčáček.
„Jako vždy objektivní veřejnoprávní televize uveřejnila zprávu o sklizni hroznů. Pan prezident rovněž přeje jihomoravským vinařům bohatou úrodu,” řekl mluvčí.
ČT: Technicky to nešlo
Mluvčí ČT Alžběta Plívová v reakci připomněla technická i praktická omezení, kvůli nimž nebylo možné přenos živě přenášet. Zdůraznila, že projev ČT divákům nabídla opakovaně ráno a přes den, kdy se na vysílání dívalo víc lidí než uprostřed noci, kdy Zeman v New Yorku svou řeč pronášel.
„Začátek projevu nebyl přesně stanoven, byl plovoucí a odvíjel se od délek projevů řečníků předcházejících projevu českého prezidenta. Pro televizní přenos je v takových případech nutné sjednat předem na přesný čas přenos signálu, tzv. trasu, prostřednictvím zpravodajských agentur působících při OSN v USA,” uvedla mluvčí.
Poukázala rovněž na to, že Zemanův projev začal výrazně dříve, než bylo plánováno.
„Možnost přímého přenosu na ČT tak byla přímo závislá na kapacitách třetích stran a nebylo ji možné předem garantovat,” vysvětlila Plívová technické pozadí nutné k realizaci přenosu.
Syrská opozice v zácpě
Ovčáček ve středu připomněl i Zemanovo jednání se syrským ministrem zahraničí, na němž hovořili o možnosti podepsat závěrečnou deklaraci mezi syrskou vládou a umírněnou opozicí v Praze.
Představitelé umírněné opozice však na setkání kvůli zácpě v New Yorku nedorazili. „Je to určité svědectví o jejich schopnostech,” konstatoval Ovčáček.
Vzápětí po skončení tiskové konference si na Twitteru Ovčáček postěžoval, že ČT část jeho středeční tiskové konference neodvysílala.
1/4 Co ČT neodvysílala živě, ač má tisková konference začala včas: Pan prezident včera večer zavítal na jednání Bezpečnostní rady státu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 7. Říjen 2015
Nejde přitom o první výhrady vůči veřejnoprávní televizi. Před časem si Hrad například stěžoval, že ČT nevysílala živě Ovčáčkovu tiskovou konferenci. [celá zpráva]