Článek
Jedná se o první proces v souvislosti s nepokoji, které propukly 10. března. Podle čínských zdrojů při nich zahynulo 19 lidí, kteří zabili protestující Tibeťané, mezi mrtvými měl být i jeden policista. Tibetské exilové zdroje hovoří o více než 150 osobách zabitých čínskými ozbrojenými složkami. Čína údajně zatkla v souvislosti s protesty na tisíc lidí.
Rozsudky vynesl soud v tibetské metropoli Lhase. Proces byl podle agentury Nová Čína veřejný a navštívilo jej dvě stě lidí včetně buddhistických mnichů, zdravotnických pracovníků a "zástupců širokých mas ze všech částí společnosti".
Březnové protesty byly nejdelší a nejsilnější za 57 let čínské nadvlády v himálajské oblasti. Peking se kvůli zásahu v Tibetu stal terčem kritiky, kterou umocnila skutečnost, že Čína v srpnu pořádá olympijské hry.
Čína obvinila tibetského duchovního vůdce dalajlamu, který žije v indickém exilu, že násilnosti organizuje, aby sabotoval hry a dosáhl nezávislého tibetského státu. Po vlně zahraniční kritiky na adresu Číny nicméně Peking oznámil, že zmocněnci čínské vlády se setkají s dalajlamovým osobním zástupcem, aby jednali o situaci v Tibetu.
K protestům v Tibetu čtěte: Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu Na Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z Nepálu Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internetČíňané zadrželi v Tibetu 953 lidí, stovky jich půjdou před soud Čína popírá střelbu do Tibeťanů Dalajláma pohrozil kvůli čínské represi odstoupením Čína přiznala střelbu do Tibeťanů