Článek
Tisková agentura Jonhap uvedla, že části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a radar pracující ve spektru X. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů. Proti jejich příjezdu protestovaly stovky lidí s mírovými transparenty, i když přeprava nebyla nijak avizovaná. Stálo na nich „Žádný THAAD, žádná válka!”, „Američané, jste přátelé, nebo okupační vojska?”.
Rozmístění štítu dělí celou korejskou společnost, protože nejde jen o aktuální hrozbu z KLDR. Panují spekulace, že výstavba se urychluje, aby nešlo rozhodnutí o umístění zvrátit. Souhlas se štítem přitom dala vláda sesazené prezidentky Pak Kun-hje a největší favorit voleb Mun Če-in z liberální Demokratické strany řekl, že by kontroverzní rozhodnutí měla přezkoumat nová vláda. Volby hlavy státu se konají 9. května.
Urychlená výstavba štítu
Vozy dorazily pouhých šest dnů poté, co americké síly v Koreji (USFK) získaly pozemek v Songdžu od jihokorejské vlády. Stavba pokračuje, přestože zatím ještě nebyl ukončen společný průzkum dopadů na životní prostředí.
„Pracujeme s Jižní Koreou, jak rychle je to možné, na završení rozmístění obranného systému THAAD proti severokorejským raketovým hrozbám,” sdělil Pentagon agentuře Jonhap. „Nelegální severokorejské zbrojní programy představují jasné a velké nebezpečí pro americkou národní bezpečnost. Severní Korea otevřeně prohlašuje, že její balistické rakety mají dopravit jaderné zbraně, aby zasáhly města v USA, Korejské republice a Japonsku.”
Štít by měl být hotový do roka. Jeho výstavba začala v březnu. [celá zpráva]
Oznámení přišlo pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.
Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.
O situaci na Korejském poloostrově bude dnes ve 23:00 SELČ informovat americkou Sněmovnu reprezentantů ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany Jim Mattis, šéf zpravodajských služeb Dan Coates a předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford. Už v úterý podobné setkání uspořádala americká vláda také pro členy Senátu. Spojené státy dávají najevo rostoucí znepokojení z raketových a jaderných testů severokorejského režimu.
O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovaly kromě KLDR také Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. [celá zpráva]