Článek
Situaci kolem KLDR bude podle agentury AFP ve středu řešit na svém zasedání Rada bezpečnosti OSN.
O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestují Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Podle informací agentury Jonhap začaly práce na instalaci amerického protiraketového štítu už v pondělí a některé součásti byly na leteckou základnu poblíž Soulu letecky přepraveny přímo ze Spojených států.
Soul a Washington počítají s tím, že systém THAAD by měl být plně funkční do konce letošního roku. V úterý začal Washington na jih Korejského poloostrova přesouvat mimo jiné odpalovače raket.
„Pokračující provokace ze strany Severní Koreje, včetně včerejšího (pondělního) odpálení několika raket, jen potvrzuje prozíravost loňského rozhodnutí umístit v Jižní Koreji THAAD,” uvedl admirál Harry Harris, velitel americké Tichomořské flotily.
Rozmisťovat začaly USA v Jižní Koreji části štítu pouhý den poté, co KLDR odpálila čtyři balistické střely. Komunistická vláda tak reagovala na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy zahájily minulý týden. Incident odsoudily jak místní regionální mocnosti Čína, Japonsko a Jižní Korea, tak USA a západní státy, jako jsou Británie a Francie.
Rozmístění části štítu se řada Jihokorejců obává. Mají strach, že se odpalovací zařízení protiraketových střel stane prvořadým cílem. A mohou tak místní obyvatele v konečném důsledku spíše ohrozit.
Cílem jsou „imperialistické síly agresora”
Severokorejská státní média uvedla, že cílem testu raket bylo v případě nutnosti zasáhnout základny „imperialistických sil agresora USA” v Japonsku. Na japonských ostrovech v současnosti působí kolem 54 tisíc amerických vojáků. Všechny rakety dopadly ve skutečnosti do moře, tři z nich ale do výlučné ekonomické zóny Japonska.
Odpálení čtyř raket podle severokorejské státní agentury KCNA osobně nařídil a na místě pozoroval Kim Čong-un. Vůdce KLDR zároveň varoval, že situace na Korejském poloostrově je natolik vážná, že „může kdykoli vypuknout válka”.
Terminal High Altitude Area Defense System (THAAD)
- THAAD byl vyvinut k likvidaci nepřátelských balistických střel krátkého a středního doletu.
- Využívá kinetickou energii, to znamená, že střelu likviduje nárazem, nepotřebuje žádnou trhavinu.
- Operační rádius je 200 kilometrů, výšková dostupnost 150 kilometrů.
- Jeden systém může disponovat až osmi raketami.
Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně 1000 kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle jihokorejské armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.