Článek
Návrh na jednání na vládní úrovni je prvním pokusem o sblížení mezi oběma státy ze strany nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se funkce ujal v květnu. Tehdy také sliboval, že bude usilovat o dialog s Pchjongjangem a snížení napětí na Korejském poloostrově. Před týdnem Mun prohlásil, že potřeba dialogu s KLDR je nyní naléhavější než kdykoli předtím, pokud mají být omezeny severokorejské programy vývoje jaderných zbraní a raket.[celá zpráva]
Navrhované rozhovory by se v případě souhlasu KLDR uskutečnily v příhraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně po týdnech zvýšeného počtu severokorejských testů raket.
Zatím poslední mezivládní rozhovory v Pchanmundžomu se uskutečnily v prosinci roku 2015.[celá zpráva]
Náměstek jihokorejského ministra obrany při oznamování návrhu rozhovorů neupřesnil, co míní nepřátelskými vojenskými aktivitami. Jižní Korea ale většinou poukazuje například na vysílání severokorejské propagandy z amplionů a další provokace, zatímco KLDR požaduje zastavení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení. Souhlasila i s čínským návrhem, že by pozastavila testy raket a jaderných zbraní výměnou za zrušení společných jihokorejsko-amerických manévrů.[celá zpráva]
Nepřátelské akce mají být zastaveny 27. července, tedy v den výročí uzavření příměří, které v roce 1953 ukončilo boje v rámci korejské války.Obě země ale nikdy nepodepsaly příměří a jsou technicky dál ve válce.
Setkání rozdělených rodin
Jihokorejský Červený kříž navrhl uskutečnění rozhovorů s KLDR o setkání rodin, které korejská válka rozdělila. Rozhovory by se podle tohoto návrhu měly uskutečnit 1. srpna a rodiny by se pak měly sejít v říjnu.
Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se Soulem nepovede žádné rozhovory, dokud Jižní Korea nevrátí 12 severokorejských servírek, které loni v dubnu uprchly do sousední země. Severní Korea tvrdí, že byly uneseny, ale Jižní Korea trvá na tom, že uprchly o vlastní vůli.