Článek
Raketa má podle zprávy jihokorejské vlády dolet asi tři tisíce kilometrů, což podle CNN ohrožuje americké základny v oblasti ostrova Guam. Výroční vládní dokument, opožděný o několik týdnů, uvádí, že severokorejská armáda čítá 1,2 miliónu příslušníků a představuje vážnou hrozbu.
Režim Kim Čong-ila podle zprávy nedávno rozšířil námořnictvo, posílil ponorky a vyvinul nová torpéda. Zároveň byl rozšířen výcvikový program speciálních jednotek. KLDR se měla inspirovat taktikou Američanů v Iráku a Afghánistánu.
Vztahy mezi oběma Korejemi jsou znovu na bodu mrazu. Komunistický Sever nedávno oznámil, že ruší veškeré dohody s Jižní Koreou a varoval, že Korejskému poloostrovu hrozí válka. USA a Jižní Korea se domnívají, že se Pchjongjang připravuje zkoušku střely dlouhého doletu Teapodong-2. KLDR raketu Teapodong vyzkoušela už v roce 2006, avšak neúspěšně. Předpokládaný dolet střely je asi 6 700 kilometrů, což by Severokorejcům umožnilo zasáhnout Aljašku či Havaj.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová minulý týden označila severokorejský jaderný program za nejnaléhavější hrozbu míru a stabilitě v severovýchodní Asii.