Článek
"Politika konfrontace s KLDR prosazovaná Jižní Koreou je... očividnou příčinou možných vojenských konfliktů a války mezi Severem a Jihem," píše se podle oficiální severokorejské agentury KCNA v komentáři listu severokorejské komunistické strany. "V Koreji za stavu příměří znamená konfrontace zvýšení napětí, které by mohlo vyústit v nekontrolovatelný a nevyhnutelný vojenský konflikt a válku."
Podle většiny analytiků je cílem této verbální salvy dosáhnut změny politiky tvrdé linie uplatňované jihokorejským prezidentem a upoutat pozornost nového šéfa Bílého domu Baracka Obamy.
KLDR v pátek oznámila , že odstupuje od veškerých politických a vojenských smluv, které má se svým jižním sousedem. Jižní Korea prý vůči komunistickému severu chová nepřátelské úmysly.
Vzájemné vztahy obou Korejí jsou napjatější po nástupu jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka. Ten při příchodu do funkce loni v únoru mimo jiné slíbil zastavení bezpodmínečné ekonomické pomoci komunistickému Severu. |
---|
Oba státy jsou de facto ve válečném stavu. Korejská válka skončila v roce 1953 příměřím, nikoliv mírovou dohodou. Poloostrov zůstává rozdělen demilitarizovaným pásmem, které na obou stranách hlídají tisíce vojáků. |