Hlavní obsah

Jižní Korea bude jednat s KLDR o společné průmyslové zóně

Pchjongjang/Soul
Aktualizováno

Jižní Korea přijala návrh KLDR na zahájení rozhovorů o opětovném otevření společného průmyslového komplexu Kesong a obnovení přeshraničních zájezdů turistů z jihu do severokorejského horského letoviska Kumgang v oblasti Diamantových hor. KLDR ale současně obvinila Soul z únosu devíti mladých lidí, což může jednání zkomplikovat.

Článek

„Místo konání rozhovorů a termín jejich zahájení mohou být stanoveny podle potřeb jihokorejské strany,“ uvedl v prohlášení Výbor pro mírové sjednocení Koreje – severokorejský státní úřad, který je zodpovědný za vztahy s Jižní Koreou. Žádné další podrobnosti zatím neuvedl, ale společná průmyslová zóna Kesong je pro chudou severokorejskou ekonomiku mimořádně důležitá, protože pro ni zajišťuje nutné valuty. Ročně se v něm vyrobí zboží za 740 miliónů dolarů (15 mld. Kč)

Jihokorejská vláda „přijímá pozitivně návrh oficiálních rozhovorů se Severní Koreou“, uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo pro sjednocení a dodalo: „Doufáme, že Jižní a Severní Korea mohou na základě této příležitosti vybudovat vzájemnou důvěru.“

Severní Korea počátkem dubna, v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti. [celá zpráva]

Pak stáhla ze zóny všech 53 tisíc severokorejských dělníků. [celá zpráva]

Koncem května KLDR oznámila, že je ochotna vpustit jihokorejské podnikatele do Kesongu na obhlídku.

Severokorejské sdělovací prostředky tehdy napsaly, že Pchjongjang je připraven zahájit s obchodníky jednání o obnově činnosti komplexu. Jižní Korea však chtěla rozhovory na vládní úrovni. [celá zpráva]

Napětí kolem přeběhlíků

Severní Korea ve středu obvinila Jižní Koreu, že se pokusila unést devět mladých lidí. Soul podle ní unesl devět lidí ve věku mezi 14 a 19 lety, kteří z komunistické země utekli, avšak byli 10. května zadrženi v Laosu a na konci května přes Čínu vydáni zpět do KLDR, což vyvolalo kritiku OSN či humanitárních skupin.

Severokorejský Červený kříž ve středu uvedl, že devět uprchlíků patřilo mezi „mnoho lidí, které ze země vylákali pašeráci lidí placení jihokorejskou vládou, kteří se vydávají za náboženské aktivisty“. „Je to bezprecedentní a hnusný zločin prvního řádu – lákat naše děti, zavřít je, proti jejich vůli jim vymýt mozek a pokusit se je odtáhnout na jih,“ uvedl severokorejský Červený kříž v prohlášení. Laoské ministerstvo zahraničí uvedlo, že devět severokorejských uprchlíků při zadržení doprovázeli dva Jihokorejci.

Korea - související témata

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kim Čong-un

Foto: Reuters

Vůdce KLDR Kim Čong-il

Foto: ČTK/AP

Severokorejští vojáci

Foto: Alex Švamberk, Novinky

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

Foto: Profimedia.cz

Přílsušník americké námořní pěchoty útočí na pozice KLA

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení označilo severokorejské obvinění za smyšlené: „Severní Korea vznáší absurdní a nepodložená obvinění.“

Výběr článků

Načítám