Článek
„Odpovědí na agresívní počínání Ruska je Akční plán připravenosti,“ předeslal generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, kterého 1. října vystřídá ve funkci norský expremiér Jens Stoltenberg (55).
Počítá se s tím, že summit, na němž českou delegaci vede prezident Miloš Zeman, schválí vytvoření nového bojového uskupení o síle brigády, tedy asi čtyř tisíc vojáků, jež bude možné nasadit do dvou dnů na obranu kterékoli napadené členské země.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Spojence osloví Porošenko
Jednotce s leteckou a námořní podporou mají sloužit předsunuté sklady vojenského materiálu, trasy a síť velitelství, což předpokládá rozšíření stávajících či vytvoření nových základen. [celá zpráva]
Plán má ale v řadách členů i své skeptiky. Estonsko, jež se cítí ohroženo možnými akcemi Ruska, například vyzývá po stálé alianční přítomnosti. NATO však vzhledem k dřívější dohodě s Ruskem, že nerozšíří síť základen na území nových členů, patrně vyřeší problém formou rotace sil, ovšem permanentní. Ve středu o tom v Tallinnu mluvil i americký prezident Barack Obama. [celá zpráva]
Nový projekt i další modernizace aliančních kapacit si vyžádají finanční prostředky v době hrozivě padajících vojenských rozpočtů. V uplynulých pěti letech poklesly celkově o pětinu, zatímco v Rusku vzrostly o 50 procent.
Napjatě očekávaným bodem bude čtvrteční zasedání Komise NATO–Ukrajina, na níž své postoje a požadavky osobně vysloví její prezident Petro Porošenko. Spojenci mají vůči Rusku k dispozici pouze sankce a pomoc ukrajinské armádě, pokud ji dokáže využít.
Otazníky kolem Kábulu
O orientaci země na členství v NATO má rozhodnout parlament až po podzimních volbách. Těžkou hlavu spojencům dělá nadále Afghánistán, v němž stále vázne vyhlášení vítěze červnových prezidentských voleb, a s tím i osud alianční výcvikové mise po roce 2014, v jehož závěru NATO stáhne ze země své bojové síly.
Vše závisí na nové bezpečnostní smlouvě, kterou stávající prezident Hamíd Karzáí nechce podepsat, a na summit odmítl přijet kvůli sporům s USA, jak uvedl.
Podle informací Práva má v této chvíli zemi zastupovat pouze ministr obrany Bismilláh Mohammadí.
Během dnešní pracovní večeře šéfové vlád a států posoudí hrozivou situaci na Blízkém východě, zejména nástup sunnitských extremistů Islámského státu v Iráku a Sýrii. Prezident Zeman se hodlá vyslovit k boji s terorismem.
Summit se na nejvyšší úrovni, ale i na fórech ministrů zahraničí a obrany bude věnovat té součinnosti s partnerskými zeměmi ať už v Afghánistánu, či mimo jeho rámec.
Dějiště střeží 9 500 policistů |
---|
Na summit se sjelo 67 šéfů států a vlád členských a partnerských zemí NATO. |
Provází je ministři zahraničí a obrany. Přijet má asi čtyři tisíce lidí, z toho dva tisíce novinářů. |
K ostraze summitu je nasazeno asi 9500 policistů z různých částí Británie. |
Letovisko Celtic Manor a přístupové trasy chrání 20 kilometrů ocelového plotu. V oblasti platí bezletová zóna pro stroje letící pod 3000 metrů. V Cardiffském zálivu hlídkuje sedm lodí NATO. |
Británie předtím hostila summit NATO v roce 1990. |
zdroj: BBC, roš |