Článek
„Po dlouhém čekání migranti ztratili trpělivost, nadzvedli kovový zátaras a prorazili policejní kordón,“ uvedla televize. Po tomto incidentu rakouská policie posílila ostrahu hraničního přechodu.
„Od rána je tady víc policistů i vojáků. Automobilová doprava byla přesměrována jen do jednoho pruhu,“ informovala televize M1.
Hasiči pak ve středu museli zasahovat v uprchlickém táboře Brezice na slovinsko-chorvatských hranicích, kde čekají uprchlíci mířící do Rakouska.
Oheň zničil několik stanů. Proč začalo hořet, není jasné, ale migranti si v chladu u stanů zapalovali ohně, aby se ohřáli. Mnozí také v teplotách lehce nad bodem mrazu řeku Sutlu přebrodili.
Armáda na hranici
Slovinský parlament ve středu ráno schválil vládní návrh zákona, který umožňuje armádě pomáhat při ostraze hranic. [celá zpráva]
Důvodem tohoto kroku je příval blízkovýchodních migrantů, kteří do země směřují z Chorvatska poté, co Maďarsko zavedlo důraznou ochranu vnější hranice schengenského prostoru.
Slovinsko také ve středu hodlá požádat Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem.[celá zpráva]
Maďarsko hlásí klid
Bezpečnostní poradce maďarského premiéra György Bakondi ve středu uvedl, že na hranicích se Srbskem a Chorvatskem je klid.
„Samozřejmě sledujeme, co se děje na opačné straně hranice,“ dodal v rozhovoru pro televizi M1. V pondělí zadrželi v Maďarsku pouze 22 migrantů a v úterý jich bylo 36. Bakondi znovu zdůraznil význam visegrádské spolupráce při ochraně jižní hranice Maďarska.
Česká republika vyslala do Maďarska 21 vojáků a příští týden by je mělo následovat 50 českých policistů. Slovensko vyslalo v úterý do Maďarska 50 policistů a připojit by se mělo i Polsko.
Železničáři odmítají pracovat
Kvůli zhoršujícím se hygienickým podmínkám v souvislosti s množstvím uprchlíků na nádraží Zákány na maďarsko-srbském pomezí protestují tamní železničáři. Odmítají na stanici pracovat v hygienicky nevyhovujících podmínkách.
Do sobotního uzavření hranic s Chorvatskem totiž tímto nádražím prošly tisíce migrantů, ale odpad a exkrementy, které po nich zůstaly, dosud nikdo neuklidil. Server ripost.hu uvedl, že zaměstnanci se bojí infekce.
Odvolávají se přitom na zákoník práce, podle něhož je povinností zaměstnavatele zabezpečit přiměřené pracovní podmínky a zaměstnanec má právo odmítnout vykonávat práci, pokud by bylo ohroženo jeho zdraví.