Článek
Slovinsko také ve středu hodlá požádat Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem.
Nový zákon umožní armádě kontrolovat hranice i bez přítomnosti policie, uvedla agentura Reuters. Vojáci začali pomáhat se střežením hranic už v pondělí, dosud však jen tam, kde byly také policejní složky.
Kabinet premiér Mira Cerara navrhl nasazení vojska k ostraze hranic kvůli přívalu běženců během zasedání v noci na úterý.
„Nejde o vynucování mimořádného stavu, jde o posílení kontrol na hranicích,“ uvedl o chystaném nasazení armády Cerar.
Vláda zároveň obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo. Podle slovinského ministerstva vnitra od pátku do země přišlo na 20 000 lidí.
Slzný plyn na hranici
Maďarská agentura MTI s odvoláním na chorvatskou televizi HRT informovala o tom, že slovinská policie v noci z pondělí na úterý použila proti migrantům slzný plyn. Na chorvatsko-slovinském hraničním přechodu Trnovec totiž čekali vyčerpaní a prochladlí utečenci v chladu a dešti téměř dvacet hodin, než pro ně přijely autobusy.
Když se chtěli co nejdříve dostat do vyhřátých autobusů, došlo k potyčce se slovinskou policií. MTI uvedla, že plyn zasáhl i malé děti.
Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa.
Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty hromadně vpustit do země, tedy i do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.
Slovenští policisté na maďarsko-srbské hranici
Slovensko vyslalo v úterý 50 policistů na maďarsko-srbskou hranici, kde budou pomáhat v ochraně schengenské hranice. Podobnou pomoc slíbily i Česká republika a Polsko.
„Naší povinností je v první řadě chránit schengenskou hranici před nelegální migrací. Nemůžeme respektovat, že statisíce lidí nelegálně překračují schengenské hranice, z toho absolutní většina z čistě ekonomických důvodů,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico.
„Policisté nebudou působit na maďarsko-chorvatské hranici, protože Chorvatsko je členem Evropské unie, ale není členskou zemí Schengenu. Celá tato iniciativa bude proto orientována na maďarsko-srbskou hranici,“ konstatoval Fico.
„Maďarská strana garantuje našim policistům ubytování, stravu, pohonné látky a drobné opravy. Vše ostatní si chlapci vezou s sebou,“ dodal.
Slovenští policisté budou nasazeni do společných hlídek s maďarskými kolegy, takže většina z nich proto ovládá maďarštinu. Předseda slovenské vlády a ministr vnitra Robert Kaliňák za dva týdny pojedou za slovenskými policisty do Maďarska.
„Zajímá nás to. Pokud nezastavíme tok nelegálních migrantů přes schengenské hranice, Evropa nezvládne uprchlickou krizi spojenou s obrovským počtem migrantů,“ dodal Fico.