Článek
Do hašení se na rozkaz prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek zapojili vojáci. Armáda vyslala do oblasti dvě desítky letadel a vrtulníků.
Nejhorší situace panuje podle ministerstva pro mimořádné situace v Jakutsku, v Krasnojarském kraji a v Irkutské oblasti, kde kouř pronikl už do více než 800 obcí. Šíří se i do sousedních států, Kazachstánu a Mongolska. Na některých místech byl vyhlášen stav nouze. Resort označil za jednu z příčin požárů liknavost regionálních úřadů.
Hořet může až do února
„Situace na Sibiři a na Dálném východě se vyvíjí podle nepříznivého scénáře. Nebyla podniknuta dostatečná opatření k likvidaci ohnisek,“ citovala agentura TASS zástupce ministerstva Sergeje Abanina. Úředníci podle něj nereagovali včas na varování meteorologů a dalších expertů. Vliv má dlouhodobé horké počasí a sucho, přičemž deště nad hořícími lesy se neočekávají ani v dohledné době, upozornil.
Abanin dodal, že se do řešení situace musely nyní zapojit federální úřady. Varoval, že kvůli zanedbané situaci oheň může v kritických lokalitách vydržet až do února příštího roku.
Na Sibiři hoří území o rozloze Belgie, Putin povolal armádu |
---|
Rozsáhlé požáry na Sibiři jsou vidět z vesmíru |
Na Sibiři hoří území velké jako 20 Prah, hasiči to vzdávají |
Experti zároveň upozorňují, že podle ruského zákona z roku 2015 se požáry nemusejí hasit, pokud neohrožují obce a důležité průmyslové objekty a pokud výdaje na likvidace živlu převyšují předpokládané škody. Regionální správa tak podle médií raději šetří finanční prostředky pro jiné účely.
Trump znepokojen
Pomoc nabídl při telefonátu se šéfem Kremlu prezident USA Donald Trump. Podle agentury Interfax vyjádřil „znepokojení rozsahem lesních požárů, které způsobují Sibiři utrpení“.
Putin za nabídku poděkoval a řekl, že ji Rusko využije, „pokud to bude nezbytné“. Svému protějšku vysvětlil, že na Sibiři již byla podniknuta potřebná opatření včetně nasazení letecké techniky pro boj s živlem. Trumpův návrh zároveň ocenil jako náznak „budoucího plnohodnotného obnovení vztahů mezi Ruskem a USA“.
Uhašeno jen 30 ohnisek |
---|
Na hašení se podílí 2,7 tisíce lidí |
Nasazeno je asi 400 pozemních technických prostředků a 30 ve vzduchu |
Za posledních 24 hodin se podařilo uhasit asi 30 ohnisek ze zhruba 500 |
Do Krasnojarsku dorazil první vojenský letoun Il-76 s více než 40 tunami vody |
Celkem má být nasazeno deset těchto strojů a také desítka vojenských vrtulníků |
Premiér Dmitrij Medvěděv ve čtvrtek při cestě na Dálný východ vyzval prokuraturu a další úřady činné v trestním řízení, aby prověřily, zda požáry nejsou důsledkem úmyslného žhářství. Důvodem mohly být podle něj snahy „utajit nezákonné kácení“.
Medvěděv připomněl desítky obětí v roce 2010, kdy se situace vymkla kontrole. Slíbil také peníze ze svého rezervního fondu.
Vyšetřování začalo
Příčinou požárů se zabývá i Vyšetřovací výbor (ruská obdoba FBI). Šéf úřadu Alexandr Bastrykin vyslal do postižených regionů vyšetřovatele, kteří mají mimo jiné zjistit, proč nebyla podniknuta preventivní opatření.
Agentura TASS zároveň informovala, že do boje s ohněm se zapojili i šamani, mezi nimiž jsou příslušníci komunity Něnců, Dolganů, Marijců, Jakutů a dalších původních obyvatel Sibiře. „Uskutečňují obřady zaměřené na přivolávání deště, který má uhasit lesní požáry,“ citovala etnografa Timofeje Moldanova.