Článek
V době útoku atentátníka za volantem bílého kamionu se na promenádě v Nice podle místní radnice nacházelo na 30 000 lidí.
Vládní aplikace byla vymyšlena speciálně pro podobné kritické situace. SAIP, což je ve francouzštině zkratka pro systém varování a informování obyvatelstva, má vyslat varování občanům, kteří si ji stáhli do svých chytrých telefonů, a to v případě, že se vyskytují v místě, kde hrozí atentát.
Články k pokusu o převrat v Turecku
"Proč tedy aplikace mlčela ve chvílích, kdy Nice zachvátila hrůza a panika z kamionu, šířícího zkázu na promenádě?" ptá se list.
PICTURED: French-Tunisian truck terrorist Mohamed Lahouaiej Bouhlel #NiceAttack https://t.co/rhlZoQel7W pic.twitter.com/n9YJglgHAD
— Daily Mail Online (@MailOnline) 15. července 2016
Britský The Daily Mail zveřejnil identifikační kartu atentátníka Mohameda Lahouaieje Bouhlela
První informace o hrůzném řádění kamionu na promenádě se objevily ještě před 23:00 hodinou, ale podle SAIP se nic nedělo. A tak tomu zůstalo i o půlhodinku později, kdy starosta Nice a zakrátko i prefektura nabádaly obyvatelstvo, aby zůstali doma.
Následně četnictvo žádalo obyvatele, aby neznemožňovali policejní operaci, radnice vybízela k solidaritě a ministerstvo vnitra dávalo doporučení - jen podle aplikace se pořád nic nedělo, pozastavil se deník a dodal, že takové mlčení šokovalo a naštvalo spoustu lidí; od června si ji totiž mohly stáhnout statisíce a možná i milióny občanů.
Zatímco ministerstvo vnitra a vládní informační služba slibovaly, že aplikace bude s to reagovat během 15 minut, ve skutečnosti přerušila své mlčení až v 01:34.
Zatím se lze jen domýšlet, zda došlo k chybě, anebo celý systém je příliš těžkopádný.
Zástupci firmy, která aplikaci vyvíjela a měla spravovat, byli sice už v pátek předvoláni na ministerstvo vnitra, ale slabiny měly být podle listu odhaleny a napraveny mnohem dříve. Útěchou sotva může být, že přenos informací přes sociální sítě fungoval.