Článek
Stroje F-15C z americké 439. stíhací perutě z britského Lakenheathu, které na konci roku střežili vzdušný prostor pobaltských států v rámci dohody NATO, zasahovali proti suchojům ruského námořnictva 23. listopadu a 13. prosince. Podle sdělení velení 439. stíhací perutě americké F-15 vzlétly v rámci hotovosti, protože Su-30 nevyslaly řídící věži požadované kódy na nepřeložily letový plán.
Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu americká tvrzení odmítlo. Pro TASS uvedlo, že lety námořních suchojů se konaly v souladu s mezinárodními pravidly: „23. listopadu a 13 prosince 2017 posádky ruských stíhaček Su-30SM plnily naplánované výcvikové lety nad neutrálními vodami Baltského moře. Trasa letů byla dohodnuta s orgány řízení letového provozu a konaly se v souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru, přičemž nenarušily hranice druhých států.“
Rusko ovšem neuvedlo, jakým orgánům byly trasy letu předány. Ruské ministerstvo obrany zmínilo i zásah aliančních strojů: „Během letu se letouny F-15 NATO přiblížily na bezpečnou vzdálenost k ruským stíhačkám, pak změnily směr letu a vzdálily se.“
K nebezpečným kontaktům tentokrát nedošlo, ale Spojené státy si opakovaně stěžovaly, že mnohdy jsou manévry ruských pilotů velmi nebezpečné, protože se přibližují na metry k americkým špionážním letounům [celá zpráva].
Rusové si zase stěžovali, že letouny NATO se přiblížily k dopravnímu letounu, v němž letěl ministr, a označily ho za cíl. [celá zpráva]
Ruské letectvo je po dlouhé nečinnosti v posledních letech velmi aktivní zejména nad Baltským, Černým a Severním mořem.