Článek
„Pro nás je vzpomínka na holocaust svatá a prezident Prahu při této významné a tragické příležitosti navštíví,“ potvrdil České televizi ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavlo Klimkin.
Porošenko je zatím jediný z pozvaných státníků, kdo účast potvrdil. Z Ruska, USA, Francie ani Velké Británie zatím odpovědi nedorazily.
Akce se má uskutečnit v lednu.
Zeman si pozváním ruského prezidenta Putina za rostoucího napětí v souvislosti s krizí na Ukrajině vysloužil kritiku a proti jeho výrokům se ohradila i ukrajinská diplomacie. [celá zpráva]
Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček ale v rozhovoru pro Právo upozornil, že ČR vystupuje v roli hostitele, nikoliv pořadatele lednové akce. Tím je Evropský židovský kongres. Přípravy navíc podle Kmoníčka koordinuje ministerstvo zahraničí, nikoliv Hrad. [celá zpráva]
Koncentrační tábor Osvětim
Němci ho původně zřídili pro polské politické vězně v roce 1940, rok po obsazení Polska. Tábor Auschwitz I. se nacházel v areálu bývalých kasáren.
Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.
Odhaduje se, že v Osvětimi a Březince nacisté zavraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, většinou Židů. Celkem bylo za války vyvražděno kolem šesti miliónů Židů.
V čele evropského židovského kongresu stojí ruský miliardář Vjačeslav Moše Kantor, o němž se hovoří jako o spojenci Putina.