Článek
„Nic horšího se ani nemohlo stát,” komentoval úterní hlasování polské ministryně vnitra v Bruselu europoslanec za opoziční Právo a spravedlnost Kazimierz Ujazdowski.
Opačný názor má ale šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna. Ten prohlásil, že odlišné hlasování neznamená rozpad V4, „protože Polsko s nimi své kroky konzultovalo“.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle něj by hlasování proti mělo význam jen tehdy, pokud by existovala reálná šance, že by názor měl šanci projít.
„V zájmu bezpečnosti naší země a též v souvislosti s vlnou migrace z Ukrajiny do Polska a následnému postoji EU k tomuto problému, jsme se rozhodli hlasovat pro návrh,“ řekl Schetyna v polské televizi TVP.
Země si při jednáních dala podmínky a EU jich většinu přijala. „Nesouhlas při hlasování by způsobil, že bychom neměli vliv a stejně bychom museli uprchlíky přijmout, jako ČR a Slovensko,“ řekl náměstek ministra zahraničních věcí pro evropskou integraci Rafal Trzaskowski.
Slováci však už v úterý oznámili, že uprchlíky podle kvót nepřijmou a klidně kvůli rozhodnutí podniknou právní kroky. Česká vláda se o reakci poradí ve středu.
Nálepka nepřátel uprchlíků
Polsko by mělo přijmout 4600 až 4800 z celkem 66 000 uprchlíků, kteří se budou přerozdělovat. Budou pocházet ze Sýrie, Eritreje a Iráku. Prověří se z hlediska bezpečnosti.
Podle Trzaskowského je správné, že Polsko dalo vale visegradskému klubu, který už měl v Evropě nálepku zemí, kteří se k uprchlíkům chovají nepřátelsky a nejsou ochotny nikomu pomoci.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Uprchlická krize je zkouškou ze slušnosti, prohlásila polská premiérka |
Polsko by mělo migrantům pomoci bezpečně, penězi, odmítl přijímání Kaczyński |
ČR se negativně staví proti kvótám navrhovaným EU, s přijetím uprchlíků ale problém nemá. Na krok Polska upozornili ještě před hlasováním čeští politici. „Obávám se, že pro dnešek to bude V3,” řekl český ministr vnitra Milan Chovanec.