Článek
Brahim byl na výslechu v únoru poté, co ho zastavila policie v Turecku kvůli podezření, že směřuje do řad extremistů bojujících v Sýrii. Turci ho proto vrátili zpět do Belgie.
„Popíral, že chtěl do Sýrie. Říkal, že jenom jel do Turecka na dovolenou,“ řekl Van der Sypt. „Neexistovaly žádné náznaky, že by se podílel na teroristických aktivitách. Byl to jen mladý radikál, nebyl důvod ho zadržovat,“ dodal mluvčí.
Brahim byl jedním z těch, kdo se v pátek odpálili v Paříži. [celá zpráva]
Také Salaha, který teroristy do metropole vezl a doteď vyšetřovatelům uniká, Belgičané vyslýchali, i když v Turecku nebyl. Ani jeho neshledali nebezpečným.
„Nemůžeme sledovat každého,“ poznamenal Van der Sypt. „Máme více než 130 lidí, o nichž víme, že se vrátili ze Sýrie, a sotva je zvládáme,“ doplnil. Ani navýšení prostředků a policistů ale podle něj do budoucna nezaručí, že se podobné případy a útoky nebudou opakovat.
„Je to předně společenský problém, to je to hlavní. Soudní reakce je až poslední odpovědí, důležitější je prevence před radikalizací lidí,“ řekl mluvčí.
Bratr zapálil svíčku
V bruselské čtvrti Molenbeek, odkud atentátníci pocházeli, se ve středu sešli lidé, aby vyjádřili soustrast s oběťmi. Svíčku na svém balkónu zapálil i Mohammed Abdeslam, jehož policie po útocích vyslechla, ale pak propustila.
Mohammed v úterý vyzval prchajícího Salaha, aby se policii vzdal.