Článek
„Šlo o okamžitou, intuitivní reakci. Normálně kreslím obrázky, které lidi rozesmívají. Tentokrát jsem ale potřeboval vyjádřit to, co mě a všechny ostatní tolik šokovalo. Šlo mi o to sdílet touhu po míru a solidaritě, s níž musíme čelit takovéhle tragédii,“ vysvětlil umělec žijící v Londýně britskému serveru The Telegraph.
Desítky tisíc sdílení
Kresbu Peace for Paris už na Facebooku sdílelo přes 45 tisíc lidí a na Twitteru jej přeposlalo víc než 25 tisíc uživatelů.
I've been @jean_jullien-ized at @kitsune! pic.twitter.com/H5OokaiFyn
— Anne Ditmeyer (@pretavoyager) October 24, 2015
Jean Jullien při své tvorbě
Autorství kresby Peace for Paris bylo původně mylně přisuzováno jinému umělci z Bristolu, který je znám jako Banksy. Kdosi s falešným twitterovým účtem totiž symbol sdílel. Ukázalo se však, že Banksy nepoužívá Twitter ani Facebook a média pak vypátrala skutečného autora.
Bylo to míněno k propagaci míru v Paříže a všude na světě.
Jeanovi Jullienovi ale o přiznání autorství nešlo. Peace for Paris prý nekreslil proto, aby se proslavil. „Nešlo mi o to, abych se zviditelnil, něco prodal nebo něčeho dosáhl. Bylo to míněno k volnému šíření, k propagaci míru v Paříži a všude na světě,“ vysvětlil.
Peace for Paris pic.twitter.com/ryf6XB2d80
— jean jullien (@jean_jullien) November 13, 2015
Tweet, který oblětěl svět
Za normálních okolností by odezva francouzského umělce samozřejmě těšila, v této souvislosti z ní prý ale radost mít nemůže. „Přál bych si, abych mohl říct, že je to skvělý pocit, za těchto okolností to ale nejde. Jsem šokovaný, naštvaný a smutný,“ dodal Jean Jullien.
Oficiální počet obětí zůstává 129, napsala BBC s odvoláním na pařížské nemocnice. Nepotvrdila se tak informace agentury AFP, která v neděli večer napsala, že svým zraněním v nemocnici podlehli další tři lidé.