Článek
„Ruská agrese vůči Ukrajině“ podle Obamy představuje hrozbu vize demokratické Evropy. Ruské vměšování na Ukrajině označil za „výpad proti suverénnímu státu“, který je bezprecedentní a představuje porušení mezinárodního práva.
Ukrajinci proto mají podporu Západu a NATO, protože „každý národ má právo určit si svůj osud“.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Hranice nelze překreslovat pod hlavní pistole,“ prohlásil Obama. Podle jeho slov je nezpochybnitelné, že Rusko vzbouřence na východě Ukrajiny „cvičí, vyzbrojuje a podporuje“. Ruští vojáci na Ukrajině podle něj nejsou žádní humanitární pracovníci, ale bojové síly s tanky.
Příčinou ukrajinské krize je zastaralé myšlení, pokračoval prezident. Vládní převrat na Ukrajině počátkem roku podle jeho slov nevedli neonacisté a fašisté, jak tvrdí Moskva, ale lidé, kteří měli dost korupce a nesplněných slibů prezidenta Viktora Janukovyče, jenž nakonec svůj úřad opustil a ze země utekl.
USA vyšlou vojáky
Obama v té souvislosti ubezpečil Estonsko a ostatní pobaltské státy, že USA a NATO nepřipustí, aby byly podobně Ruskem ohroženy. „Nejste žádné postsovětské teritorium, jste suverénní národy,“ poznamenal a slíbil, že je NATO ochrání.
Připomněl, že na nadcházejícím summitu NATO ve Walesu by mělo být dohodnuto ustavení jednotek rychlého nasazení na východě a další opatření. [celá zpráva]
K tomu doplnil, že svoji vojenskou přítomnost v Pobaltí posílí i samotné Spojené státy. Kromě toho, že tam umístí armádní vybavení a zintenzivní společná vojenská cvičení, vyšlou také vojáky, kteří se budou v Lotyšsku, Litvě a Estonsku střídat v pravidelných rotacích.
Související témata
Obama současně zdůraznil, že NATO chce být Rusku partnerem a on doufá v dohodu s ním a uklidnění situace.