Článek
Obdobné dokumenty s Američany podepsaly také Maďarsko a Litva.
Důležitou součástí memorand jsou bezpečnostní podmínky pro občany, kteří budou chtít navštívit USA. Memorandum je podobné dokumentům, které USA podepsaly s Českem, Estonskem či Lotyšskem. Koncem roku by mohlo dojít ke zrušení víz pro tyto státy.
Předseda slovenské vlády Robert Fico ještě v pátek varoval před přílišným optimismem. Jednou z podmínek, které Slovensko ještě musí splnit, je dodržení 10procentní hranice odmítnutých žadatelů o víza.
"Je to politická dohoda, to není vyřešení problému, protože to bude ještě několik dlouhých měsíců trvat," uvedl premiér.
Český ministr vnitra Ivan Langer a jeho americký protějšek Michael Chertoff podepsali memorandum o vízech 26. února o v USA. Podle něj se víza pro Čechy do USA zruší na přelomu října a listopadu.
Země uzavírající memoranda podle kritiků těchto bilaterálních kroků vždy slibují poskytovat Američanům o cestujících osobní údaje, které jsou podrobnější, než s jakými počítá dohoda o výměně dat cestujících v letecké dopravě mezi EU a USA (PNR). Kritici proto soudí, že memorandum narušuje autoritu unie v její vízové a pohraniční politice a ohrožuje dohodu PNR. Praha a další metropole podobné hodnocení odmítají. |
Víza do Spojených států
Turistická víza do USA nyní nepotřebují staré členské státy EU s výjimkou Řecka, z nováčků unie zatím bezvízová praxe platí jen pro Slovinsko. Na druhé straně Američané nepotřebují víza při cestách do žádné z unijních zemí.