Článek
Evropská komise, která chce vyjednávat bezvízové cestování do USA pro převážně nové členy unie současně za celou EU, dvoustranné dohody členských zemí s Washingtonem odmítá. Někteří nováčci však podle Reuters volí bilaterální přístup, protože ztratili trpělivost a nechtějí dále čekat na výsledek vyjednávání Bruselu s Washingtonem. Američanům to přitom zjevně vyhovuje.
"Naším společným cílem je dosáhnout bezvízového cestování pro všechny členské státy EU. Realistickým způsobem k dosažení tohoto cíle jsou bilaterální jednání, která jsou sladěna s legislativou EU," ujistil v Tallinnu estonský ministr vnitra Juri Pihl po podpisu dokumentu s americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost Michaelem Chertoffem.
Ke kroku se podle všeho chystají další nové členské země EU, především Slovensko, Maďarsko a Litva. Možná se tak stane již v pátek, uvedl podle agentury AFP jistý litevský diplomat v Bruselu.
Cestovat do USA bez turistických víz by podle Washingtonu měli obyvatelé signatářských zemí od podzimu. Podepsaná memoranda však nejsou závazná, jsou jen otevřením cesty k případné konečné dohodě.
Víza do Spojených států
Turistická víza do USA nyní nepotřebují staré členské státy EU s výjimkou Řecka, z nováčků unie zatím bezvízová praxe platí jen pro Slovinsko. Na druhé straně Američané nepotřebují víza při cestách do žádné z unijních zemí.
Země uzavírající memoranda podle kritiků těchto bilaterálních kroků vždy slibují poskytovat Američanům o cestujících osobní údaje, které jsou podrobnější, než s jakými počítá dohoda o výměně dat cestujících v letecké dopravě mezi EU a USA (PNR). Kritici proto soudí, že memorandum narušuje autoritu unie v její vízové a pohraniční politice a ohrožuje dohodu PNR. Praha a další metropole podobné hodnocení odmítají.