Článek
Podle agentury RIA Novosti představitel Kremlu uvedl, že Moskva záležitost prověří. Rusko je vývojem na Krymu „extrémně znepokojeno”. Tamní stav údajně ukazuje „touhu prominentních kruhů v Kyjevě” situaci destabilizovat.
Mezitím kyjevská vláda podle AFP sdělila, že nebude vojensky reagovat na ruské provokace na Krymu. Ministerstvo obrany Ukrajiny nicméně v oblasti zvýšilo pohotovost armády. Rusko mělo na poloostrov dopravit již údajně 6000 vojáků. [celá zpráva]
"Kdo toto nepřijímá, toho prosím, aby službu opustil," řekl Aksjonov poté, co oznámil převzetí velitelských pravomocí nad ukrajinskými jednotkami ministerstva vnitra, kontrarozvědkou SBU, námořnictvem, sbory civilní ochrany a dalšími silami rozmístěnými na Krymu.
"S vědomím své odpovědnosti za životy a bezpečnost občanů žádám ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc se zajištěním míru a klidu na území autonomní republiky Krym," uvedl dále Aksjonov v prohlášení.
Krym hrozí přičleněním k Rusku
Aksjonov kritizoval ukrajinskou vládu v Kyjevě za to, že porušila ústavu autonomního Krymu, neboť bez konzultací s představiteli tohoto regionu jmenovala nového policejního šéfa. Nová ukrajinská vláda a parlament po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče provádí rozsáhlé změny na vrcholných postech v zemi, odvolán byl například náčelník generálního štábu nebo šéf bezpečnostní rady státu.
Krym, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, ale s novým politickým směřováním Ukrajiny nesouhlasí a hrozí přičleněním poloostrova k Rusku. Moskva má v krymském Sevastopolu pronajatou vojenskou základnu, kde sídlí ruská černomořská flotila. V posledních dnech z Krymu přicházejí zprávy o sporných přesunech ruských vojáků, což v Kyjevě i na Západě vyvolává obavy z možného ruského vojenského zásahu. Moskva nicméně odmítá, že by připravovala intervenci.