Článek
Další referenda se podle Junckera nedají vyloučit: „Populisté obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku.“
Juncker ale poznamenal, že to bude záviste na tom, jak se bude dařit Británii: „Následky britského referenda by mohly rychle zastavit takovouto demagogii, může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe - hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky.”
Šéfka francouzské nacionální pravice Marine Le Penová i šéf nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders už vyzvali k uspořádání referenda. [celá zpráva]
Jen na to však nespoléhá, jak plyne z jeho slov: „Příští úterý a středu povedeme otevřenou a upřímnou diskusi v Evropské radě o tom, jak se efektivněji vypořádat s obavami lidí v Evropě a spojit síly k protiakci proti populistickým hnutím.“
Vinu Bruselu odmítá, rezignovat Juncker nemíní
„Obvyklý reflex je ukazovat prstem na Brusel. V tomto případě by to bylo zcela špatné, k referendu vyzval britský premiér a ne Evropský parlament, Evropská komise nebo Evropská rada,“ řekl Juncker, aniž by zmínil výhrady Britů i jiných lidí vůči činnosti těchto orgánů.
„Jako lidská bytost jsem osobně smutný, měl jsem velkou úctu před mnoha britskými kolegy, s nimiž jsem během let pracoval. Proto jsem taky sám investoval nespočetně hodin, dnů a nocí, abych vyjednat fair smlouvu pro Spojené království. Změnil jsem způsob práce své komise, takže se už dále nesoustřeďovala na triviální detaily. Vyhověli jsme velkému počtu legitimních britských požadavků. Komise skutečně udělala vše, aby vytvořila podmínky pro pozitivní kampaň (pro setrvání).“ Nezmínil, ale že většina britských požadavků byla zamítnuta.
Na dotaz, zda nezvažoval rezignaci, odpověděl jasně. „Ne nikdy. Úkolem Davida Camerona bylo vyhrát britské referendu, ne naším.“
Podle Junckera není referendum začátkem konce Unie: „To rozhodně ne, Evropská unie má za sebou desetiletí zkušeností s překonáváním krizí a vždy pak byla silnější. Jsem velmi smutný z hlasu britských voličů, ale respektují jejich rozhodnutí. Klíčové je nyní zaměřit se na to, co může udělat Evropa pro lidi - podpořit investice, vytvořit pracovní místa a společně zajistit bezpečnost našich občanů.“
„Musíme se poučit z této krize, jako jsme se poučili z uprchlické a dluhové krize,“ dodal.
EU se podle Junckera už změnila
Zdůraznil, že je potřeba se ze situace především poučit. „To, co potřebujeme, není více Evropy, nebo méně Evropy. Potřebujeme lepší Evropu. Od chvíle, kdy jsem nastoupil do úřadu, komise, kterou vedu, uplatňovala jasnou politiku - potřebujeme méně vměšování Bruselu, když dojde na věci, s nimiž se mohou lépe potýkat samy členské státy. Proto už neregulujeme plechovky oleje anebo hlavice sprch, ale koncentrujeme se na to, co můžeme dělat lépe společně - jako potýkat se s uprchlickou krizí nebo zajišťovat vnější hranice.“
Podle Junckera bude v Unii po odchodu Británie hrát Německo ”ještě důležitější roli”. Obavy, že by mohla být unie v budoucnu řízená osou Paříž-Řím-Madrid, ale odmítl: „Stejně jako EU nedominovalo v minulosti Spojené království, nebude vedeno v budoucnu jinou trojicí. Dobré na Evropské unii je, že je to spolčený projekt, ze kterého těží všechny členské státy a ne jen několik.“ Uvedl, ale že se Unie promění, protože zmizí silně protržní britský hlas.