Hlavní obsah

Politici v dalších zemích EU žádají referenda o vystoupení

Po zveřejnění výsledků britského referenda, na jehož základě opustí Spojené království Evropskou unii, požaduje podobné referendum vůdkyně francouzské ultrapravicové Národní Fronty Marine Le Penová i předseda podobně orientované nizozemské protiimigrační Strany pro svobodu Geert Wilders.

Foto: Yves Herman, Reuters

Marine Le Penová a Geert Wilders

Článek

Le Penová komentovala na Twitteru výsledky britského referenda slovy: „Vítězství svobody! Jak už léta žádám, mělo by se uspořádat stejné referendum ve Francii a v dalších zemích EU.“

Národní fronta sice má v parlamentu mizivé zastoupení, ale Le Penová je jednou z favoritek příštích prezidentských voleb ve Francii. Ještě před britským referendem řekla: „Hlasovala bych pro brexit, i když si myslím, že má Francie tisíckrát více důvodů odejít než Spojené království.“

Obšírněji se vyjádřil vůdce nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders: „Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice. Tak rychle jak je to jen možné, potřebuje Holandsko mít příležitost vyslovit se k holandskému členství v Evropské unii.“

Nizozemci pro referendum

„Jestliže se stanu premiérem, uskuteční se i v Nizozemsku referendum o odchodu z EU. Nechte Holanďany rozhodnout,“ apeloval v prohlášení. „Je čas pro nový začátek, postavený na naší vlastní síle a suverenitě. I v Nizozemsku,“ dodal ještě podle agentury Reuters.

Průzkum televize Een Vandaag tento týden ukázal, že 54 procent Nizozemců si přeje referendum.

Strana pro svobodu má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Zbytek parlamentu je více nakloněn EU, ale Nizozemci odmítli dohodu EU s Ukrajinou.

Itálie a Švédsko na řadě?

Již ve středu se podobně vyjádřil vůdce populistické italské Strany pěti hvězdiček, jejíž politička Virginia Raggiová se stala starostkou Říma. Hnutí také uspělo v Turíně.

„Všechny země EU by měly uspořádat referendum, EU se rozplývá, rozpadá se,“ řekl Beppe Grillo už ve středu. Podle Eurostatu si 47 procent Italů myslí, že nemají z členství v EU prospěch, paradoxně si totéž myslelo jen 37 procent Britů.

Podle serveru The Daily Beast se nedá vyloučit ani snaha uspořádat podobné referendum ve Švédsku.

Naopak v Rakousku by ale podobné referendum chtělo jen 38 procent občanů, jak ukázal průzkum společnosti Petr Hajek Opinion Strategies. Proti by bylo 55 procent, napsal web The Local.

Výběr článků

Načítám