Článek
„Nabídl jsem jim pomoc se zavazadly, ale odsekli mi, abych se jich vůbec nedotýkal,“ vypověděl podle belgického listu HLN řidič bruselského taxíku.
O bratrech El Bakraouiových se vyšetřovatelé zmiňovali už minulý týden, poté co jim při razii v jednom z bruselských bytů utekla dvojice podezřelých. S největší pravděpodobností šlo o ně. [celá zpráva]
Belgická stanice RTBF uvedla, že Khalid Bakraoui si pod falešnou identitou pronajal byt, kde minulý týden proběhla přestřelka mezi policií a teroristy. V té době už byl podle BBC údajně hledán pro vazby na teroristy. V hledáčku policistů byl i jeho bratr Ibrahim, který měl problémy se zákonem kvůli jinému, blíže nespecifikovanému deliktu.
Najim Laachraoui, který je na snímcích z bezpečnostních kamer oděn v bílé rozepínací bundě, se rázem stal nejhledanějším mužem Evropy. Podle belgických médií jde o blízkého komplice Salaha Abdeslama.
Odborníci na terorismus se shodují v tom, že mohl spáchání chystaného teroristického útoku uspíšit fakt, že policisté Abdeslama dopadli a přiměli mluvit. Teroristická buňka zřejmě začala zmatkovat. Abdeslam totiž vyzradil, že v belgické metropoli chystal útoky. [celá zpráva]
Bomba byla moc velká
Jedno ze zavazadel, které chtěli bratři Bakraouiovi v pondělí odvézt s sebou na letiště, bylo podle taxikáře, kterého si najali, tak velké, že se ani nevešlo do kufru auta. Podezřelí jej proto raději nechali doma, doplnil deník Derniere Heure. Patrně šlo o další nálož.
Poté, co muži vystoupili z auta, si podle starosty bruselského předměstí Zaventem vzali košíky na zavazadla a naložili na ně kufry plné trhavin. Ty odvezli přes odletovou halu až k terminálům pro odbavení, kde se odpálili během kontroly. Odpalovací zařízení měli schované v rukavicích.
Třetí pachatel útoků na letišti, jehož identita není známa, je stále na útěku.
Při úterních teroristických útocích na bruselském letišti a v metru zemřelo nejméně 34 lidí a více než 250 dalších utrpělo zranění. [celá zpráva]
Belgie ve středu kvůli útokům zahájila třídenní státní smutek.