Článek
Verdikty si v srpnu 2013 vyslechlo celkem 275 obžalovaných, včetně někdejších špiček armády, politiků, novinářů a právníků.
Už na konci března 2015 ale bylo zproštěno obvinění 236 důstojníků, kteří byli v roce 2013 odsouzeni za pokus o státní převrat.
Vyšetřování údajné ultranacionalistické sítě nazývané Ergenekon začalo v červnu 2007, kdy policie v Istanbulu objevila sklad zbraní a výbušnin. Turecké úřady poté zahájily vyšetřování údajného puče a soud s první skupinou začal v říjnu 2008. [celá zpráva]
Souboj mezi sekularisty a islamisty
V roce 2013 sledovalo soudní proces napjatě celé Turecko, neboť verdikt byl považován za signál, kdo má navrch v mocenském souboji mezi zastánci sekulárního státu a islamisty.
Obvinění vznesená v procesu se týkala příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci a podněcování k povstání proti vládě.
Obžalovaní prý chtěli v zemi vyvolat chaos a za pomoci nelegálních demonstrací, vražd a útoků proti bezpečnostním silám svrhnout vládu proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Erdogana.
Kauza Ergenekon byla v zemi chápána jako součást zápasu o vliv mezi Erdoganovou formací AKP, která vznikla ze zrušené proislámské strany, a někdejším sekulárním vedením země, v němž měla hlavní slovo armáda.