Článek
Spojené státy mají zatím nezveřejněné satelitní snímky zachycující, jak se íránské revoluční gardy připravují na útok na základně Ahváz na jihozápadě Íránu. [celá zpráva]
Záběry sice byly k dispozici ještě před útokem, ale až do náletu na rafinerie si nikdo nebyl vědom jejich významu. „Nachytali nás nepřipravené,“ přiznal americký představitel.
Zda byly rakety skutečně vypáleny z Íránu a letěly přes Kuvajt, by mohla ukázat analýza trosek použitých střel s plochou dráhou letu a dronů. Saúdské ministerstvo obrany už jejich trosky ukázalo, ale zatím ještě analyzuje trasu jejich letu. „Přesné místo, odkud byly vypáleny, ještě zjišťujeme,” prohlásil mluvčí obrany Turkí Malkí. [celá zpráva]
Pokud by byly rakety vypáleny ze základny Ahváz, musely by uletět asi 650 km. Írán však jakékoli zapojení popírá. K útoku se přihlásili vzbouření jemenští šíitští Húsíové, kteří uvedli, že k němu použili deset dronů.
Podle sdělení Saúdské Arábie však útočilo 18 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu. Húsíové podporovaní Íránem už dříve podnikli útoky na Saúdskou Arábii, při nichž použili balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i drony. Ve středu večer pohrozili, že drony, které mají k dispozici, jim umožňují i útok na Spojené arabské emiráty a už mají vytipované cíle.
Americká protiopatření
Vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě Frank McKenzie už požádal o vyslání tří dalších baterií antiraket patriot do Saúdské Arábie, kde by chránily ropná zařízení. Naplánoval už i případné odvetné útoky na íránská ropná zařízení a íránské revoluční gardy.
Kvůli útoku se má americký prezident Donald Trump v pátek setkat se svými bezpečnostními poradci.