Článek
K odpovědnosti za útok na ropná zařízení se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce.
Útoky v sobotu značně poškodily ropné pole v Churajsu a také rafinerii v Abkajku společnosti Saudi Aramco. V důsledku toho rychle vzrostly ceny ropy a očekává se i růst cen benzínu. Saúdský ministr energetiky ale v úterý oznámil, že produkce ropy se z 50 procent už povedla obnovit a trh s ropou se do původního stavu vrátí do konce září.
Obrana směřovala k jihu
Podle zdrojů CBS byla saúdskoarabská protivzdušná obrana v posledních měsících zaměřena na jih (k Jemenu), aby odvrátila případný útok Húsíů. Proti dronům mířícím na Saúdskou Arábii ze severu (od Íránu) byla ale obrana bezmocná. Jedna z vypálených raket protnula kuvajtský vzdušný prostor. USA spolupracují s řadou zemí, aby mohly dostupná data analyzovat, uvedla CBS.
Americký tým na místě zásahu identifikoval konkrétní typy dronů a křídlatých raket.
Jejich zbytky jsou uskladněny v zařízení nedaleko Rijádu, kde američtí experti provedou "velmi přesvědčivé forenzní šetření", jež dokáže íránskou odpovědnost za "koordinovaný útok" na Saúdskou Arábii. Důkazem mají být i rekonstrukce radarových dat, která mají dokumentovat letovou dráhu útočících aparátů, oznámila CBS.