Článek
„To muzeum je zcela prázdné, nejsou v něm žádné umělecké předměty. Byly ukradeny a zřejmě propašovány pryč,” řekl Lamí.
Když v červnu 2014 Islámský stát dobyl město, začal tam postupně ničit památky, které považoval za modlářské. Asyrské sochy shazovali radikálové na zem a rozbíjeli je kladivy. Ničili i reliéfy. [celá zpráva]
Odpálili také mešitu z dvanáctého století s hrobkou proroka Júnise (biblický Jonáš), protože radikální sunnité odmítají uznávání ostatků. [celá zpráva]
Asyrský chrám pod hrobkou
Právě pod troskami mešity radikálové vykopali tunely. V těch byly nalezeny kamenné reliéfy, které zřejmě zachycují kněží a ceremonie. Pravděpodobně jde o asyrský chrám z pátého nebo šestého století před naším letopočtem a možná o vchod do paláce. Podle iráckých archeologů proškolených v britském muzeu zřejmě radikálové kopali v takové hloubce, že se dostali pod hrobku Jonáše.
„Zatím jsme viděli jen fotografie ve špatné kvalitě, ale jsou mimořádně vzrušující,“ řekl archeolog Sebastien Rey z britského muzea. „Reliéfy jsou unikátní, jsou na nich věci, které jsme jinde neviděli. Nejsou to žádné známé asyrské lovecké scény a hostiny, které jsou v muzeu. Máme zprávy, že objevili i dva okřídlené býky, což naznačuje, že by možná střežili vchod do paláce, k němuž byl chrám přidružen,” dodal.
Ocenil i práci archeologů ve městě: „Pracují v mimořádně nebezpečném prostředí. Strop z hliněných cihel se může kdykoli propadnout.“
Už dříve se vědělo, že pod hrobkou Jonáše jsou starší památky, ale nikdy se tam neuskutečnil archeologický průzkum.