Článek
Podle obyvatel Mosulu, kteří si kvůli obavám o bezpečnost nepřáli zveřejnit své jméno, radikálové mešitu nacházející se nedaleko hřbitova ostřelovali a poté zcela zničili.
Mešita byla postavena na příkaz Timura na hřbitově Kurajš na konci 14. století. Její součástí byla i svatyně Nabího Džirdžise nad sarkofágem proroka.
V předchozích dnech ve městě zbořili ještě mešitu proroka Setha a mešitu proroka Juníse, známého křesťanům jako Jonáš, uvedl list Wall Street Journal.
„Změnili ji v písek se všemi hrobkami a svatyněmi,” řekl mosulský sunnitský zubař Umar Ibrahím a dodal. „Ale prorok Junís byl něco jiného. Byl to symbol Mosulu. Pláčeme pro ni.”
Chaldejský arcibiskup Nona uvedl: „Nabí Junís byl v Mosulu slavný, byla to nejslavnější mešita v oblasti. Je mi líto, že vidím místo zničené.”
Sunnitští radikálové své činy obhajují s tím, že tyto mešity už nejsou místy, kde se muslimové modlí, ale naopak se u nich shromažďují odpadlíci od víry. Radikální sunnité odmítají uctívání ostatků i zobrazování osob. Z města proto odstranili i pomník básníka Adího Tammama. Odmítají uznat i jiné proroky vedle Mohammeda.
Ze stejných důvodů ničili sunnitští radikálové hrobky v Timbuktu a dříve sochy Buddhy v Afghánistánu.
Prezident Kurdské autonomní oblasti Iráku Masúd Barzání v sobotu ve svém prohlášení uvedl, že ničení kostelů a mešit v Mosulu je „proti všem náboženským zásadám i zásadám lidskosti”.
Sunnitští extremisté z hnutí Islámský stát (dříve ISIL) při nedávné ofenzívě ovládli severozápad Iráku a rozšířili oblasti, které drží v Sýrii. Na obsazeném území vyhlásili chalífát.