Článek
Saída Attabu odsoudili v roce 1977 na doživotí za smrtící útok na izraelskou civilistku. Mohammed Ibrahim Abú Alí putoval za mříže o tři roky později za zabití izraelského rezervisty v Hebronu. Údajně měl zabít také jednoho Palestince, jehož podezříval z kolaborace s Izraelem.
Kancelář izraelského premiéra Ehuda Olmerta propuštění obou mužů komentovala jako gesto, jež má v rámci mírového procesu vytvořit důvěru a podpořit umírněné palestinské představitele. Ti to přivítali a zároveň vyzvali k propuštění dalších vězňů.
V izraelské politické obci se však zvedla vlna nesouhlasu. Mezi kritiky se zařadil například i vicepremiér Šaul Mofaz, který aspiruje na post odcházející ministerského předsedy Olmerta. „Je to rozhodnutí, které akceptuje současný stav a (Izrael) oslabuje,“ řekl.
Krok následuje po nedávném vydání vězněných libanonských radikálů do vlasti, mezi nimi i Sámira Kantara shledaného vinným z vraždy tří Izraelců, včetně dítěte.
Izrael by měl Palestince propustit příští týden před začátkem muslimského svatého měsíce ramadánu. Židovský stát už od loňské dohody o mírových jednáních s palestinským vedením v Annapolisu propustil přes 420 palestinských vězňů. Dál jich zadržuje mezi osmi a jedenácti tisíci, včetně několika stovek dětí.