Článek
Prezident Bush také apeloval na Izrael, aby demonstroval odhodlání přispět k vytvoření palestinského státu tím, že zastaví výstavbu osad a ukončí okupaci území získaných ve válce v roce 1967.
"Doufám, že dospějeme k dohodě, která bude odpovídat představě prezidenta Bushe - totiž ke dvěma státům pro dva národy," řekl Olmert. Prohlásil také, že Izrael je připraven učinit "bolestné ústupky", aby mohl s Palestinci uzavřít trvalý mír.
Palestinci podle předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse chtějí, aby jakákoli dohoda s Izraelem zajišťovala, že východní Jeruzalém bude hlavním městem budoucího palestinského státu. Musí také být ukončena izraelská okupace všech palestinských území i syrských Golanských výšin, řekl Abbás.
Překážky a odmítání
Zahájení konference v Annapolisu předcházely měsíce horečné diplomacie. Jednání se zúčastní více než 40 států. Mezi 16 arabskými zeměmi jsou zastoupeny také Saúdská Arábie a Sýrie, považované za klíčové státy. Delegace Saúdů dala ovšem dopředu najevo, že izraelským představitelům nepodá ruku.
Rozhovory úplně bojkotuje palestinské radikální hnutí Hamás, které ovládá od léta pásmo Gazy. Proti pořádání konference se v úterý protestovalo i na západním břehu Jordánu. Demonstranti se střetli s policií. V Hebronu byl jeden Palestinec zabit a 15 lidí utrpělo zranění.
Konference má znovu nastartovat mírové snahy
Americký prezident George Bush konferenci svolal s cílem vytvořit podmínky pro obnovu mírového dialogu mezi Izraelem a Palestinci. Pro jeho obnovu je podle něj nyní ten správný čas, protože se právě odehrává bitva o budoucnost Blízkého východu, v níž nesmí zvítězit extremisté.
:. The Bancroft Hall, místo zasedání delegací. Foto: REUTERS/Jason Reed
"Naším cílem zde v Annapolisu není uzavřít dohodu. Chceme zahájit jednání mezi Izraelci a Palestinci. Na nás ostatních bude, abychom je v tom povzbudili a poskytli jim podporu, kterou potřebují k úspěšnému dokončení jednání," říká Bush.