Článek
„Pokud bude Írán pokračovat ve vývoji jaderných zbraní, vojenský úder je nevyhnutelný... sankce OSN jsou neúčinné,“ citoval v sobotu slova izraelského vicepremiéra a ministra dopravy Šaula Mofaze britský deník The Guardian. Případný úder podle Mofaze bude koordinován se Spojenými státy. V americkém tisku se v posledních letech opakovaně objevovaly informace, že Spojené státy plánují útok na Írán.
Právě s Washingtonem nyní Izrael na téma Írán vedl týdenní horečná jednání. Guardian upozornil, že Mofaz je bývalý ministr obrany a v minulosti působil jako 16. náčelník generálního štábu izraelské armády.
Izraelští politici poslední roky hrozí možným útokem na íránská jaderná zařízení s cílem je zničit, a to stejně, jak to izraelské letectvo provedlo při bombardování iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v roce 1981 nebo loni na syrské zařízení v Kibaru.
MAAE Izrael varuje
Před případným útokem v sobotu varoval ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej. „Jednostranné vojenské akce podkopávají mezinárodní smlouvy o regulaci atomových zbraní. Jsme v bodu historického přelomu,“ řekl německému týdeníku Der Spiegel.
Poukázal na loňský útok Izraele proti syrskému zařízení v Kibaru, kde podle USA Syřané s pomocí Severní Koreje budovali jaderný reaktor. Podobnou hrozbu podle Baradeje představují i Mofazovy výroky. Nukleární vyzbrojování států a klesající morální zábrany k preventivním útokům na domnělá atomová zařízení ohrožují světový mír, míní Baradej. Absolutní průhlednost očekává Baradej i od Sýrie.
Irák nebude předmostím pro útok na Írán
Irácký premiér Núrí Málikí v sobotu na oficiální návštěvě Teheránu ujistil íránské představitele, že Irák nebude sloužit jako základna k ohrožování bezpečnosti Íránu a dalších zemí v sousedství.
„Nedovolíme, aby Irák sloužil jako základna pro ohrožení bezpečnosti Íránu a dalších našich sousedů," prohlásil v rozhovoru s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.
Jeho prohlášení přicházejí v době, kdy Iráčané a Američané jednají o dohodě o dlouhodobé spolupráci a přátelství. Dohoda nazvaná má dát legální základ přítomnosti amerických jednotek na iráckém území po 31. prosinci, kdy vyprší lhůta pro jejich přítomnost uvedená v rezoluci OSN.
Někteří íránští činitelé tuto dohodu ostře kritizovali, protože podle nich dává legální základ k tomu, aby americké jednotky mohly z iráckého území zaútočit na jiné země regionu.