Článek
Židovský stát udeřil 6. září se souhlasem USA. Syrská agentura SANA o incidentu tehdy napsala, že po náletu stíhaček F-15I zahynulo 15 syrských vojáků a 50 osob bylo zraněno. Výbuch mimořádně výbušného materiálu prý způsobil na základně požár.
Podle The Sunday Times izraelská tajná služba shromažďovala údaje o laboratoři několik měsíců a dospěla k závěru, že Sýrie se připojila ke KLDR a Íránu ve snahách opatřit si jadernou výzbroj. Prezident USA George W. Bush byl prý již v létě informován, že na základně pracují severokorejští experti.
Podle diplomatických zdrojů v Pchjongjangu a Pekingu byli mezi oběťmi útoku právě Severokorejci. Minulý čtvrtek odletěl do Pchjongjangu vysoký syrský představitel Sajíd Elias Daúd, což jenom potvrdilo spekulace, že Sýrie a KLDR zvažují společnou formu odpovědi na útok.
Velký comeback Ehuda Baraka
Nebezpečnou misi prý provedli izraelští komandos z jednotky Sejeret Matkal, oblečení zřejmě do syrských uniforem. Operaci velel ministr obrany Ehud Barak, který ji začal připravovat prakticky ihned po svém nástupu do úřadu 18. června.
Ačkoli židovský stát zahalil akci naprostým mlčením, jeho představitelé později nedokázali skrýt své uspokojení s průběhem mise. Televize ukázala záběry, na nichž nejvyšší velení gratuluje zástupcům letectva.
Triumfální nálady vyvolané akcí, připomínající zničení iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v roce 1981, nicméně zastínily obavy z odvety. Armáda zůstala v nejvyšší pohotovosti dokonce i během sobotního nejsvatějšího židovského svátku Dne smíření, protože očekávala odvetný úder ze strany Sýrie. "Syřané se v minulosti mstili za daleko menší ponížení. Není pochyb, že teď vybírají místo, čas a cíl další pomsty," uvedl nejmenovaný izraelský zpravodajec.