Článek
„Naposledy jsem volil v roce 1992,“ řekl BBC nejmenovaný slepý muž v Clevelandu. Na dotaz, proč se rozhodl volit nyní, odpověděl: „Abych zachránil svoji zemi“. Dodal, že nesouhlasí s ekonomickou politikou prezidenta Obamy.
„Budu volit Obamu,“ řekl naopak listu Washington Post George Dougherty z Virginie. Dodal, že se mu nelíbilo chování republikánů během debat o povolené výši státního dluhu.
Virginie patří ke státům, které mohou rozhodnout o vítězi, jelikož preference obou kandidátů v nich byly vyrovnané. To platí také o Ohiu, Floridě, Iowě, Coloradu, New Hampshiru a Wisconsinu.
K volbám se vydaly desítky miliónů Američanů, před čtyřmi lety jich volilo 130 miliónů. Více než 30 miliónů lidí letos využilo možnost volit v předtermínu. Učinil tak i prezident Obama s manželkou.
Na Floridě se před volebními místnostmi tvořily dlouhé fronty, trvalo až sedm hodin, než se lidé dostali k hlasovacím zařízením.
Tábory utratily miliardy
Na kampaň bylo vydáno přes dvě miliardy dolarů. Z třetiny se na výdajích podílely politické akční výbory Super PACs, tedy různé aktivně vystupující zájmové organizace, jimž nepřímé financování kampaní povolil Nejvyšší soud. Financování přitom z rozhodnutí soudu nemá limity.
Kromě prezidenta zvolí Američané také třetinu nových senátorů, nové zástupce Sněmovny reprezentantů, 11 nových guvernérů a místní správu.
Kandidáti na prezidenta
Kandidáti na prezidenta:
Viceprezidentští kandidáti:
Podoba voleb:
Profily stran:
Dřívější prezidenti: