Článek
07:41 - Obama promluvil k příznivcům v Chicagu. Ocenil i svého protivníka Romneyho a jeho kampaň. Chce s ním jednat o tom, jak pomoci USA.
07:16 - Obama pronese projev v Chicagu.
07:06 - V Ohiu zvítězil Barack Obama, když získal 50 procent hlasů. Romneyho porazil o 90 tisíc hlasů.

výsledky prezidentských voleb v USA s poměry hlasů
06:55 - Mitt Romney poblahopřál Baracku Obamovi ke znovuzvolení. Poděkoval svým příznivcům.

Mitt Romney, jeho žena Ann a Paul Ryan s manželkou Jannou po porážce ve volbách
06:51 - Očekává se projev Mitta Romneyho. Podle CNN už Romney krátce hovořil telefonicky s Obamou a uznává svoji porážku.
06:40 - Poté, co Obama vyhrál ve Virginii a Wisconsinu, získal počet 284 hlasů volitelů a vyhrál volby. Výsledky z Floridy a Ohia, kde má těsný náskok, už nejsou rozhodující.

Vrchol mrakodrapu Empire State Building byl na počest Obamova znovuzvolení osvětlen modře.
06:23 - CNN předpovídá Obamovi vítězství i v Coloradu, které bylo jedním ze států, na něž byla upřena pozornost.
05:45 - Obama nově vede i v ostře sledované Virginii, kde získal 50 procent hlasů a Romney 49. Rozdíl však činí necelých 22 000 hlasů a hlasy nejsou sečteny všechny. Na Floridě Obama vede o necelých 38 000 hlasů.
BEZ KOMENTÁŘE: Radost v Obamově hlavním volebním stanu v ChicaguVideo: Reuters
05:44 - Poradce Mitta Romneyho uvedl, že Romney porážku zatím neuznává.
05:20 - CNN předpovídá, že Obama prezidentský úřad obhájí.
05:15 - Obama podle odhadů zvítězí v Iowě a Oregonu, Romney v Missouri.
05:01 - Romneyho vítězství se očekává v Idahu a Montaně.
BEZ KOMENTÁŘE: Ve volebním stanu Romneyho v Bostonu zavládl smutekVideo: Reuters
05:00 - Uzavírají se volební místnosti na západním pobřeží, mimo jiné v lidnaté Kalifornii. Tam podle CNN vyhraje Obama, stejně jako na Havaji a ve státech Washington a Oregon.

Demokraté v Chicagu slaví.
04:50 - Obama podle odhadů CNN zvítězí v Minnesotě, Romney v Arizoně.
04:42 - "Výsledky ukazují na to, jak je tato země rozdělená v názorech," zhodnotili výsledky komentátoři na CNN. Obama má stále náskok, ovšem jen velice těsný. Téměř srovnal s Romneym krok ve Virginii, kde je sečteno 75 procent hlasů.
04:18 - Komentáře se shodují, že Romneyho vyhlídky v případě prohry na Floridě nejsou dobré. Obama na Floridě vede jen o pár tisíc hlasů.

Nancy Frenchová sleduje výsledky voleb na mítinku v Bostonu.
04:00 - Uzavřena hlasování v dalších státech. Romney podle odhadů CNN zvítězí v Utahu, Obama podle stanice NBC v New Hampshiru.
03:58 - Příznivě pro Obamu se vyvíjí situace v Coloradu, dalším důležitém státě. Sčítání je ale zatím v počátcích.
03:39 - Hlasování na Floridě oživilo vzpomínky na těsné a sporné vítězství George W. Bushe v roce 2001 - rozdíl mezi Obamou a Romneym je jen pár stovek hlasů. Většinou vede Obama, v jednu chvíli se ale do čela o 600 hlasů dostal Romney. Zbývá tam sečíst 20 procent hlasů.

Republikánský tábor v Bostonu sleduje průběžné výsledky.
03:24 - Na Floridě je to téměř remíza. Po sečtení 78 procent hlasů vede Obama o pouhých 2000 hlasů ze zhruba 10 miliónů odevzdaných.
03:02 - Romney podle CNN zvítězí ve státech Kansas, Louisiana, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota, Texas, Wyoming, Mississippi, zatímco Obama v Michiganu, New Yorku a New Jersey.

Fronta voličů v ohijském Cincinnati
03:00 - Zavírají se volební místnosti v dalších státech. Je mezi nimi další důležité „bitevní pole“ - Colorado.
02:37 - Ve Virginii byly místy fronty u volebních místností tak dlouhé, že úřady zvažují o prodloužení volby o čtyři hodiny.
02:34 - Pozornost je nyní soustředěna na důležité státy Florida, Ohio a Virginie. Zatímco Obama vede v prvních dvou, Romney je blíž vítězství v posledním jmenovaném. [celá zpráva]

Příznivci republikánů se po volbách sešli v arkansaském Little Rocku.
02:16 - Odhady předpovídají vítězství Obamy v klíčovém státě Floridě. Zatím je tam ale boj těsný v poměru 50:49 procentům hlasů v Obamův prospěch.
02:01 - CNN předpovídá, že Obama vyhraje i ve státech Connecticut, Delaware, Washington D.C., Illinois, Maryland, Rhode Island. Romney podle CNN zvítězí v Oklahomě.

Lidé na Times Square v New Yorku sledují na obrazovkách první sčítání hlasů.
01:41 - Romney v interview prohlásil, že si připravil pouze vítěznou řeč, naopak Obama uvedl, že má připravené dvě verze projevu.
01:30: Zavřely se volební místnosti také ve státech Ohio, Severní Karolína a Západní Virginie.
01:24 - Na letiště v Bostonu se slétají soukromé tryskáče boháčů podporujících Romneyho, uvedl server Boston Globe. Dispečer potvrdil přílet 80 luxusních letounů Gulfstream za posledních pár hodin. Jindy jich tam denně přistává mezi 40 a 50.
01:05 - V důležité Virginii je boj velice těsný. Podle prvních odhadů CNN mají oba kandidáti po 49 procentech. [celá zpráva]

V Chicagu se volilo i ve veřejné prádelně.
01:00 - Podle předběžných předpovědí stanice CNN zvítězí Obama ve Vermontu, Romney v Kentucky a Indianě.
00:56 - Výsledky voleb ukáže i osvětlení slavného mrakodrapu Empire State Building v New Yorku. CNN jeho věž osvětlí podle vítěze - červenou za Romneyho, modrou za Obamu.
00:43 - Odhady výsledků také ukázaly, že největší část voličů, 37 procent, se označila za stoupence demokratů. Třicet čtyři procent se prohlašuje za stoupence republikánů a 29 procent za nezávislé, uvedla ČTK.
00:28 - Většinu hlasujících (73 procent) tvořili stejně jako před čtyřmi lety bílí Američané. Vzrostl ale počet hlasujících Hispánců, poprvé dosáhl deseti procent. To by podle CNN mohlo pomoci Obamovi.

Příznivkyně Romneyho ve volebním štábu v Georgii odnáší maketu s jeho podobiznou.
00:13 - Po sečtení prvního procenta hlasů v Kentucky vede Romney s 69 procenty oproti 29 procentům pro Obamu. V Indianě je skóre podobné - 59:39.
00:02 - Nadpoloviční většina voličů (51 procent) si myslí, že Romney by zvládl ekonomiku lépe. Obamovi v tomto ohledu víc důvěřuje 47 procent.
00:00 - Podle stanice CNN byla pro 60 procent voličů hlavním tématem ekonomika, pro 15 procent státní deficit a pro 17 procent zdravotnictví. 52 procent voličů odpovědělo, že k nim má blíže Obama, o Romneym si to myslí 44 procent z nich.

Oba hlavní kandidáti Barack Obama a Mitt Romney do poslední chvíle burcovali voliče i přes telefon.
23:32 - Kromě Floridy jsou hlášeny fronty před volebními místnostmi ve Virginii. Lidé v nich čekají až tři hodiny.
23:18 - Prezident Obama si v Chicagu také zahrál s přáteli basketbal. Podle stanice CNN byl ve vítězném týmu.

Volička v Los Angeles vyrazila odevzdat hlas v dresu s Obamovým jménem.
22:52 - Romney bude čekat na výsledky v Bostonu, Obama se s manželkou Michelle přesunul do domovského Chicaga.
22:46 - Američtí astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) mohli sice hlasovat přímo z paluby orbitálního komplexu, Sunita Williamsová a její kolega Kevin Ford, kteří tvoří americkou část šestičlenné posádky ISS, ale hlas již podle portálu Space.com s předstihem odevzdali v Rusku ještě před odletem do vesmíru. Williamsová v červenci, Ford v říjnu.

Voliči v Rumsonu ve státě New Jersey
22:28 - Obvyklé závody mezi hlavními médii v USA, které dřív oznámí vítěze, letos všechna kolektivně odmítla a čekají, až se uzavřou volební místnosti. Kampaň byla příliš těsná a všechny předběžné poznatky putovaly do přísné karantény, aby předčasně neunikly na web, zejména po sociálních sítích. Nikdo si nepřeje znovu zažít debakl z Floridy v roce 2000, kdy hlavní média nejprve vyhlásila vítězem demokrata Ala Gora, pak George W. Bushe, ale výsledek po vleklých sporech nakonec vyřešil soud.
22:17 - Stanice CNN zveřejnila 10 nejužívanějších výrazů na Facebooku v USA: 1. hlas/hlasujte/hlasoval-a jsem/jít-jděte hlasovat, 2. Obama, 3. volby/volební den, 4. Romney, 5. prezident, 6. země, 7. fronta, 8. průzkum, počet odevzdaných hlasů, 9. hlasování, volební lístky, 10. Ohio
21:59 - Republikánský kandidát Romney ještě naposledy agituje v Pittsburghu.

Romney ve svém volebním štábu v Pensylvánii
21:48 - Těsně před volbami se v některých státech USA rozjela operace, která přesvědčovala černošské voliče, že lze hlasovat čistě po telefonu. Děje se tak pomocí naprogramovaných telefonních automatů. „Jde o promyšlenou operaci a velmi rozsáhlou,“ varovala Barbara Arnwinová z Výboru právníků pro občanská práva. Podle ní je identita původců pečlivě skryta. Terčem kampaně byli občané ve Virginii, Severní Karolíně a na Floridě, které měly v prezidentských volbách velký význam.

Volební místnost v Alabamě
21:42 - Vysoká účast voličů je hlášena i z oblastí kolem New Jersey a New Yorku, které minulý týden poničila bouře Sandy.
21: 30 - Jako první byly tradičně k dispozici výsledky z vesničky Dixville Notch ve státě New Hampshire. Poprvé v historii tam nikdo nevyhrál, Obama s Romneym dostali shodně po pěti hlasech.

Voliči ve Washingtonu
Američané v lidové volbě rozhodnou o počtu hlasů volitelů pro jednotlivé kandidáty. Volitelé pak formálně odevzdají své hlasy příští týden. Uchazeč potřebuje ke zvolení prezidentem 270 hlasů volitelů. Každý federální stát má určitý počet volitelů v poměru k počtu obyvatel. Ten, kdo dostane víc hlasů od občanů, bere většinou všechny volitelské hlasy.
Kandidáti na prezidenta
Kandidáti na prezidenta:
Viceprezidentští kandidáti:
Podoba voleb:
Profily stran:
Dřívější prezidenti:
Obama s Romneym nejsou jediní kandidáti, nicméně ti ostatní jsou prakticky bez šancí uspět a dostat se do Bílého domu. Jsou mezi nimi Virgil Goode za Konstituční stranu, bývalý guvernér Nového Mexika Gary Johnson za libertariány, Jill Steinová za Stranu zelených a Rocky Anderson za Stranu spravedlnosti.