Článek
Poslanecké imunity, která ho chránila před vyšetřováním, jej zbavilo Ústavodárné shromáždění, což je orgán, který na základě ústavy nechala zvolit Madurova vláda proto, že parlament vzešlý z voleb ovládá od roku 2016 opozice. Ta volby do něj bojkotovala. Více než pětisethlavé shromáždění rozhodlo podle agentury AP jednohlasně a jeho předseda Diosdado Cabello obvinil opozici, že se do země snaží přivést zahraniční invazi a rozdmýchává občanskou válku.
Pětatřicetiletého politika, který se s odvoláním na ústavu prohlásil prezidentem země, by úřady mohly obvinit z porušení zákona, neboť nerespektoval zákaz vycestovat do zahraničí a objížděl okolní země, aby získal podporu. [celá zpráva]
„Nebudeme se vyhýbat odpovědnosti,“ řekl Guaidó novinářům v reakci na verdikt shromáždění, kterým se nenechá zastrašit. „Oni si myslí, že to bude jednoduché. Ale nebude. Pokud chtějí zajít dále, budou muset počítat s důsledky,“ dodal Guaidó.
Madurovy státní orgány si muže podporovaného velkou částí Venezuelanů dosud netroufly zatknout. Guaidóa uznalo přes 50 zemí včetně USA, většiny zemí EU včetně ČR a řady latinskoamerických za prozatímního prezidenta zbídačené jihoamerické země. [celá zpráva]
Guaidó již od ledna usiluje jako předseda legitimně zvoleného parlamentu o Madurův odchod a vypsání předčasných prezidentských voleb.
Guaidóovi minulý týden úřad hlavního kontrolora jmenovaný Ústavodárným shromážděním zakázal na 15 let výkon veřejných funkcí, neboť uzurpováním moci uškodil lid Venezuely a zahraničními cestami zpronevěřil státní peníze. Guaidó úřad nerespektuje a zákazu se nemíní podřídit.
Šéf opozice svolává pravidelné masové demonstrace po celé zemi a vyzývá státní úředníky a armádu, aby se postavili na jeho stranu. Primárně je snahou opozice dostat do země sužované ekonomickou krizí humanitární pomoc, kterou Maduro odmítá s tím, že jde o americkou intervenci.